Nedávno skupina vědců zjistila, že kvantové systémy mohou napodobovat červí díry, teoretické zkratky v časoprostoru, neboť umožňují okamžitý přenos informací mezi vzdálenými místy.
Přestože kvantové částice nejsou ovlivněny gravitací stejným způsobem jako klasické objekty, studijní tým se domnívá, že jejich výsledky mohou mít důsledky pro zkoumání kvantové gravitace. Studie vyšla tento týden v časopise Nature.
„Vztah mezi kvantovým provázáním, časoprostorem a kvantovou gravitací je jednou z nejdůležitějších otázek fundamentální fyziky a aktivní oblastí teoretického výzkumu,“ tvrdí v tiskové zprávě fyzička Maria Spiropulu z Kalifornského technologického institutu, hlavní autorka článku. „Jsme nadšeni, že jsme mohli učinit tento malý krok k testování těchto myšlenek na kvantovém hardwaru, a budeme v tom pokračovat.“
Je čas si oddechnout. Je třeba upřesnit, že výzkumníci skutečně nepřenášeli kvantovou informaci prostřednictvím časoprostorové trhliny, která by v principu spojovala dosud nespojené části vesmíru.
Představte si to, jako když přeložíte list papíru napůl a mezi záhyby strčíte tužku. Protože papír představuje časoprostor, můžete jej použít jako bránu ke spojení dvou zdánlivě nedostupných míst.
Samostatný výzkum z roku 2017 ukázal, že gravitační popis časoprostorových červích děr se rovná přenosu kvantové informace. Nová skupina se tímto problémem zabývá již několik let.
Jejich cílem bylo prokázat nejen rovnocennost obou modelů, ale také možnost popsat přenos informace buď gravitací, nebo kvantovým provázáním. Vědci ze společnosti Google mohli pro tento úkol využít svůj kvantový počítač Sycamore.
„Provedli jsme jakousi kvantovou teleportaci, která je ekvivalentní překonatelné červí díře v obraze gravitace,“ uvedl v tiskové zprávě Alexander Zlokapa, postgraduální student MIT a člen týmu. „Abychom toho dosáhli, museli jsme kvantový systém zjednodušit na nejmenší příklad, který zachovává gravitační vlastnosti, abychom jej mohli implementovat na kvantovém procesoru Sycamore ve společnosti Google.“
Do unikátního kvantového systému byl zaveden kvantový bit (qubit) a vědci poté viděli, jak data systém opouštějí.
Podle jejich článku informace, kterou vložili do jednoho kvantového systému, opustila druhý systém prostřednictvím kvantové obdoby červí díry.
Vědci dodali, že teleportace kvantové informace byla v souladu jak s kvantově fyzikálními očekáváními, tak s gravitačními znalostmi o tom, jak se předmět pohybuje červí dírou.
Aby tým zjistil, jak by se tento přenos kvantové informace mohl vyvíjet v komplikovanějším experimentálním prostředí, chce zkonstruovat stále pokročilejší kvantová zařízení. Od doby, kdy Einstein a jeho spolupracovníci poprvé popsali červí díry, uplynulo 87 let; možná, že než tento koncept dosáhne 100 let, vědci přijdou na to, jak fungují.
Zdroj: themindunleashed.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/geralt