Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vědci vysvětlili, v čem spočívá nebezpečí čajových sáčků. Jeden čajový sáček způsobuje při zaváření vniknutí miliard částic mikro a nanoplastů do vody

Jeden čajový sáček způsobuje při zaváření vniknutí miliard částic mikro a nanoplastů do vody, zjistili vědci z McGillovy univerzity v Kanadě. Výsledky vědecké práce jsou uveřejněny na webových stránkách Environmental Science & Technology.

Uvádí se, že z jednoho čajového sáčku se do nápoje může dostat asi 11,6 miliardy mikročástic plastu a 3,1 miliardy nanočástic. Odborníci uvádějí, že to výrazně překračuje množství zjištěné v jiných typech potravin a nápojů, včetně vody v plastových lahvích.

Během experimentu bylo použito několik sáčků čtyř různých druhů ovocného čaje, které byly zality vodou o teplotě 95 stupňů Celsia po dobu pěti minut. Poté vědci odfiltrovali vodu a zkoumali použité sáčky pod elektronovým mikroskopem.

Ukázalo se, že nanočástice, které se objevily ve vodě, nebyly původně obsaženy v sáčcích, objevily se až v procesu zaváření (zalití horkou vodou).

Poté vědci přidali získané nanočástice do živného média obývaného korýši dafnie a odhalili souvislost mezi zvyšováním koncentrace plastových částic ve vodě a výskytem poruch ve vývoji planktonních korýšů. Zatím je však pro odborníky obtížné vysvětlit, jak tyto částice mohou ovlivnit lidské zdraví.

Již dříve vědci objevili nečekanou vlastnost zeleného čaje.

Epigallokatechin (EGCG), přírodní antioxidant nacházející se v zeleném čaji, může pomoci v boji proti infekcím rezistentním na antibiotika. K tomuto závěru dospěla skupina vědců z University of Surrey, jejichž článek byl uveřejněn v Journal of Medical Microbiology, uvádí Medical Xpress.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: BBC, Titulní obrázek: Pixabay.com/Humusak