Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Věděli jste, že existuje letní a zimní režim plastových oken? Pokud ne, rádi vás do tohoto tajemství zasvětíme

Je to úsporné řešení a uplatní se zejména v domech, kde není ústřední topení, nebo pokud už je venku zima, ale doma ještě není úplně nejtepleji. Trik spočívá v tom, že můžete změnit sezónní režim plastových oken.

Sezónní režim oken je velmi užitečná věc, protože v létě tato možnost umožňuje uvolnit tlak mezi vnějším rámem a gumovým těsněním, což umožňuje volnější cirkulaci vzduchu. V zimě však funguje opačně – tlak se zvýší, teplo se udrží uvnitř.

Nejprve je třeba zjistit, zda vaše okna mají možnost změny sezónního režimu. Za tímto účelem byste se měli podívat na takzvané šrouby na boku okenního křídla. Pokud je na něm čtvercový otvor na klíč nebo má oválný tvar, lze jej sezónně nastavit.


Tento šroub byste měli otočit o 90 stupňů doprava nebo doleva podle toho, jaký režim potřebujete. Vše provádějte pečlivě a opatrně. Nejprve najděte všechny šrouby na listu, jejich počet se může lišit v závislosti na velikosti okna nebo na tom, kdo je jeho výrobcem. Musíte otočit každým šroubem, jinak nedosáhnete požadovaného výsledku.

Ke změně režimu okna potřebujete vhodný nástroj – šroubovák nebo čtyřhranný klíč. Můžete také použít kleště, ale nedoporučujeme to, protože můžete poškodit jemný seřizovací mechanismus. Je důležité si uvědomit jednu věc: šroubem nemusíte otáčet úplně na doraz. Šroub se bude stále pohybovat a měli byste jím otočit přesně o 90 stupňů a mířit na čáru, která bude vaším vodítkem pro správné nastavení. Pokud jste vše provedli správně, měla by se okenní klika pohybovat pevněji.

V následujícím videu uvidíte, jak uvést okna do zimního režimu…

Plastová okna – pohodlná a praktická věc, která vyžaduje péči. Alespoň jednou ročně byste měli všechny pohyblivé části okenního rámu promazat trochou oleje a také zkontrolovat, jak jsou dotažené šrouby.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: aparnavenster.com, dengarden.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Bertsz