Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vejce a avokádo vás mohou zachránit před nepříjemnou kocovinou, radí odborníci

Vedoucí internetové poradny moje lékárna Mgr. Pavla Horáková, doporučuje před konzumací alkoholu doplnit vitaminy skupiny B a C. “Vitaminy skupiny B podporují nejen játra. Vitamin C je anioxidant a pomáhá také při detoxikaci,” vysvětluje lékárnice. Podle odbornice by nám v těchto dnech neměl v kuchyni chybět rozpustný multivitamín nebo minerální voda, které kromě vitaminů a minerálů doplní náš pitný režim. “Alkohol způsobuje dehydrataci. Nejenže tedy doplníme tekutiny, ale zaplníme si žaludek a nebudeme mít potřebu okamžitě sáhnout po další skleničce alkoholu,” dodává Horáková.

K alkoholu si dejte vajíčka, bílkoviny podporují detoxikaci jater

Před pitím alkoholu je podle odbornice vhodné sníst potraviny s vyšším obsahem bílkovin – vejce. Kromě bílkovin obsahují i cystein, který podle Farmeceutky podporuje játra při detoxikaci. Doporučuje se také avokádo, které je bohatým zdrojem omega kyselin a také pomáhá zpomalovat vstřebávání alkoholu. Říká se, že alkohol by se měl jíst tučný. Pavla Horáková však upozorňuje, že “potraviny s vyšším obsahem bílkovin a tuků pomáhají zpomalit vstřebávání alkoholu. Je však dobré to s tučnými věcmi nepřehánět, aby nedošlo k opačnému efektu, kdy se vám z kombinace nevhodné stravy a alkoholu zvedne žaludek”.

SOS status, aneb paraben rozhodně ne!

Při bolestech hlavy pečlivě zvažte, jaké léky zvolíte. “Doporučuji vyhnout se lékům obsahujícím paracetamol. V případě potřeby sáhněte raději po lécích obsahujících ibuprofen,” radí Mgr. Pavla Horáková. Léky obsahující paracetamol se nesmí kombinovat s alkoholem, a to ani zbytkovým. “V takovém případě jsou játra extrémně zatěžována a snadno může dojít k předávkování paracetamolem,” vysvětluje Mgr. Pavla Horáková. Předávkovat se paracetamolem je možné již v relativně nízkých dávkách. “Už dávka 8-15 g stačí k tomu, aby došlo k závažnému poškození jater. V kombinaci s alkoholem nebo při onemocnění jater je dávka předávkování ještě nižší,” dodává lékárnice. Mějte proto ve své lékárničce raději očistek nebo rozpustný multivitamín či iontové nápoje.

Předejděte kocovině v nouzi

  • pijte během dne a večera dostatek tekutin a doplňte vitaminy skupiny B a C
  • připravte si na sváteční stůl vajíčka, avokádo a přiměřené množství slaniny.
  • mějte po ruce ústní vodu, minerální vodu a ibalgin
  • paralen si nechte v šuplíku pro jinou příležitost

zdroj: Medicalnewstoday, ahaonline, Nypost, ncbi, Titulní obrázek: Pixabay.com/sandid