Velká peruánská zeď byla poprvé vyfotografována a popsána leteckou expedicí Shippee-Johnson v roce 1931 (publikováno v roce 1932). Oblast, kterou prochází, je velmi hornatá a stěna se nachází na svazích údolí. Předpokládá se, že v původní podobě byla zeď vysoká 12-15 stop (3,4-4,5 m) a na některých místech dokonce 20 stop (6 m), dnes je však snížena na 7 stop (něco málo přes 2 m).
Následující text je úryvkem z knihy Miloslava Stingla “Uctívači hvězd”:
“Zeď v údolí Santa Valley nebyla zmíněna v žádné knize, nevšimli si jí conquistadoři ani první kronikáři; Španělé, kteří vládli Peru tři sta let, o ní nic nevěděli, nebyla na žádné mapě. Neexistoval pro svět.”
Shippey, Johnson a jejich peruánský průvodce kapitán Cabellos si nejprve mysleli, že jde o optický klam. Když však fotografie – která, jak známo, nemůže trpět halucinacemi – potvrdila, že podél údolí Santa Valley od kordillerských výběžků až k samotnému oceánu se skutečně jako had plazí nekonečná, oficiálně neexistující stěna, pochopili, že objevili velký problém.
Přirozeně se rozhodli, že ji nepustí z rukou. Po rozloučení s Trujillem se výprava přesunula do přístavu Chimbote, kde se řeka Santa vlévá do moře. Odtud začali členové expedice podrobně studovat tuto fantastickou stavbu ze vzduchu i ze země. Postupně se zjistilo, že zeď se táhla v délce nejméně 80 kilometrů, původně byla 5 metrů silná u základny a stejně vysoká a byla postavena z kamene. Kromě toho se Shippeymu a Johnsonovi během následných průzkumných letů a pěších náletů podařilo vyfotografovat ruiny čtrnácti malých kamenných pevností, o nichž se předpokládalo, že chránily tuto obrannou zeď.
V New York Times z 15. června 1931 se objevila následující informace:
“VELKÁ PERUÁNSKÁ ZEĎ” AUTENTICKÁ; P.A. Archeolog Means říká, že Shippee-Johnsonův objev byl pravděpodobně postaven proti Inkům.”
Což v překladu znamená “VELKÁ PERUSKÁ ZEĎ POVAŽOVÁNA ZA AUTENTICKOU; PA Means, archeolog, říká, že Shippee-Johnsonův objev byl pravděpodobně postaven proti Inkům”.
Nabízí se zajímavá paralela s Velkou čínskou zdí…
zdroj: biosferaklub.info, Titulní fotografie: Archiv