Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Co je záchvat paniky a jak se s ním vypořádat

Záchvaty paniky mohou přijít náhle, i když má člověk celkově stabilní nervový systém. Srdce bije jako splašené, není co dýchat, ruce se třesou a nohy nevydrží. Člověk se velmi vyděsí: zdá se, že je připraven zešílet, začít se chovat nenormálně, nebo dokonce zemřít. Zde je návod, jak se s tím vypořádat.

Během útoku

Musíte si přiznat, že se jedná o záchvat paniky. Není to infarkt, mrtvice ani krevní sraženina v plicích, která vám brání v dýchání. Je to nepříjemné, ale relativně bezpečné.

Záchvat paniky vás nezabije, a dokonce ani silná bolest na hrudi a dušnost nezpůsobí, že se vám zastaví srdce. Když si člověk uvědomí, že jde o záchvat paniky, který ho postihl, je snazší se s ním vypořádat.

Při záchvatu paniky nehrozí žádné skutečné nebezpečí. Tělo však reaguje, jako by nebezpečí existovalo: zvyšuje uvolňování adrenalinu, zrychluje tep, zvyšuje krevní tlak a zrychluje metabolismus.

Záchvat může být vyvolán konfliktní situací, nepříjemným okolím, přepracováním, zneužíváním alkoholu, kávy nebo jiných stimulantů. Někdy se s takovým problémem můžete setkat i tehdy, když zkoušíte něco nového, například když zkoušíte tento Bitcoin casino Canada nebo nový trénink s náročnějšími cviky.

Záchvaty paniky mohou být jedním z projevů úzkostné poruchy. Často se kombinuje s jinými stavy, například s depresí.

Při úzkostné poruše hrozí nebezpečí, ale člověk má tendenci ho přehánět. Je přesvědčen, že se jemu nebo jeho blízkým určitě stane něco hrozného kvůli nějaké nepříjemné události.

Stres může být obtížné rozpoznat, pokud je proces dlouhodobý a tělo se snaží přizpůsobit. Pak se zdá, že je vše v pořádku, jen se nahromadila únava.

Dýchání

Teplý vzduch a monotónní činnosti vyrovnávají dýchání, zpomalují srdeční tep a snižují úzkost.

Pomoci může i jednoduché cvičení:
Složte ruce do tvaru lodičky.
Přiložte ruce k obličeji.
Na počítání 1-2-3-4 pomalu dýchejte.
Při počítání 1-2-3-4 pomalu vydechujte.
Opakujte, dokud panika neustoupí.

Záchvat paniky můžete zvládnout také prostým pomalým dýcháním břichem. Při nádechu můžete zadržet dech na 2-3 sekundy. Tím zvýšíte přísun kyslíku do plic a zmírníte stav.

Vypijte trochu vody

Voda by měla být teplá nebo chladná bez plynu. Je lepší pít po malých doušcích: snáze se tak uklidníte a soustředíte se na dýchání a tělesné pocity.

Umyjte si obličej

Obličej si raději omyjte studenou vodou. Pokud je to možné, umyjte si nejen obličej, ale také ruce až po lokty. Je možné se osprchovat, pokud máte dostatek sil a necítíte závrať.

Zpomalí se tím srdeční tep, sníží krevní tlak a odvede se pozornost od pocitů úzkosti a strachu.

Strach je obzvláště silný, pokud k záchvatu dojde na ulici, v dopravním prostředku nebo mezi cizími lidmi.

Během záchvatu paniky nemůžete ve skutečnosti omdlít, protože to spouští prastarý tělesný program “bojuj nebo uteč”. I když ve skutečnosti nehrozí žádné nebezpečí, člověk má pocit, jako by se setkal s divokým zvířetem a musel si zachránit život.

Stoupá krevní tlak a zrychluje se dech i puls. Člověku se točí hlava, těžce dýchá a má pocit, že brzy omdlí, ale není tomu tak.

Rozptýlení

Účelem rozptýlení je přepnout na jiné pocity v těle. K tomu poslouží cokoli, na co máte sílu:

Zaťaté a roztažené pěsti.
Přesouvání z nohy na nohu.
Tření obličeje a ušních lalůčků.
Masírování rukou, prstů a chodidel.
Běh na místě.
Štípejte se.
Dotýkejte se něčeho drsného – kamenů, země, oblečení, drobných v kapse.
Počítejte cokoli – knoflíky na oblečení, ptáky na stromech, podlahy v domě.

Pokud vás doma přepadne panika, můžete dělat obvyklé věci: utřít prach, umýt nádobí, ustlat postel. Důležité je, aby šlo o činnost, při které pracují svaly.

Jakmile se vám podaří vyrovnat dech, můžete zavřít oči a mentálně se přenést na bezpečné místo. Může to být dům u jezera, mořské pobřeží, mýtina v lese nebo oblíbená kavárna. Hlavní není místo samotné, ale emoce s ním spojené.

Klidné vzpomínky zpomalují tvorbu adrenalinu, zkracují dech a srdeční tep, snižují krevní tlak a zbavují vás úzkostných myšlenek.

Po útoku

Když panický záchvat skončí, je vhodné nenechávat věci tak, jak jsou. Některé příznaky panického záchvatu jsou podobné příznakům onemocnění srdce, plic a nervového systému. Proto je třeba zajít k praktickému lékaři a nechat se vyšetřit. Lékař může předepsat testy a EKG, aby vyloučil závažné zdravotní problémy.

Po vyšetření bude snazší zvládnout opakované záchvaty. Když člověk ví, že je zdravý, nejsou příznaky panické ataky tak děsivé.

Cvičení

Lidé, kteří jsou v dobré fyzické kondici, snášejí záchvaty snadněji a rychleji se s nimi vyrovnávají. Můžete začít cvičit hned ráno, běhat kolem domu, plavat v bazénu nebo chodit na jógu, ale bez fanatismu. Přemáhání, zejména při cvičení, může vyvolat další záchvat.

Zdravotní prohlídku po záchvatu paniky lze spojit s celkovou prohlídkou těla před cvičením.

Provádění dechových cvičení

Dechová cvičení vám dodají sílu a pomohou vám uvolnit se. Můžete se naučit několik technik na uvolnění napětí.

Zhluboka a klidně se nadechujte nosem a vydechujte ústy. Snažte se, aby každý následující nádech a výdech byl o něco delší než ty předchozí.

Dýchejte pomalu na počítání 1-2-3-4, zadržte dech na 3 sekundy a pomalu vydechněte. Opakujte a postupně prodlužujte délku nádechu, výdechu a zadržení dechu.

Jednu ruku si položte na hrudník a druhou na břicho. Zhluboka se nadechněte nosem. Nasměrujte vzduch do břicha tak, aby se trochu nafouklo.

Dechová cvičení lze kombinovat s jógou, pilates a dalšími cviky.

Dodržování denního režimu

Člověk, který málo spí a hodně pracuje, má větší pravděpodobnost, že dostane záchvat paniky. Riziko můžete snížit dodržováním těchto pravidel:
Spěte alespoň 8 hodin denně.
Choďte spát před 23:00 hod.
Pokud nemáte dostatek spánku v noci, odpočívejte 1-2 hodiny během dne.
Udržujte pracovní zátěž v umírněném rozsahu.
Dělejte si domácí úkoly tak, abyste měli dostatek času na odpočinek.
Zbavení se špatných návyků
Alkohol, silná káva a nikotin mohou vyvolat záchvat paniky. Existují věci, které můžete udělat, abyste si pomohli:
Omezte konzumaci alkoholických nápojů.
Nepijte více než 2-3 šálky kávy denně.
Vyhýbejte se silnému čaji a dalším povzbuzujícím látkám;
Přestaňte kouřit.
Spolupracujte s terapeutem

Záchvaty paniky často doprovázejí úzkostně-depresivní poruchy. V takovém případě může být nutná medikamentózní léčba. Léky předepisuje lékař po vyšetření.

Cílem takové léčby je nejen zabránit opakovaným záchvatům, ale také snížit celkovou úzkost a zvýšit kvalitu života. Medikamentózní léčba se nutně kombinuje s psychoterapií.

Titulní fotografie: Pixabay.com