Kontrola těsnosti
Nejčastěji se jedná o netěsná okna a dveře, kterými uniká teplý vzduch ven. Položte ruku pod otevírací část okna nebo dveří nebo podržte hořící svíčku, abyste zjistili, kde se nacházejí. Místo toho, abyste nastavili nejvyšší stupeň chladiče, investujte do nového těsnění, které není tak drahou položkou.
Přesun postele
Pokud spíte u okna, může vás to táhnout celou noc. Přesuňte ji na opačný konec místnosti. Okenní skla mají v noci tendenci se zevnitř ochlazovat a teplota v místnosti kolem nich také klesá. Totéž platí, pokud spíte u venkovní stěny bez izolace.
Silný koberec
Podlaha bývá ještě chladnější než vzduch a je jedním z hlavních zdrojů chlazení v místnosti. Položte na něj silnější koberce. Kromě ložnice nezapomeňte ani na chodby a místa, kde se nejčastěji pohybujete. Pokud jste zvyklí chodit doma bosí, změňte to.
Okenní závěsy
Nezdá se to, ale těžší okenní křídla v zimě mohou poměrně významně přispět k příjemnější teplotě v místnosti. Je to proto, že venkovní teplota se přenáší přes okenní sklo – čím větší plocha, tím více.
Udržování přiměřené vlhkosti
Nižší vlhkost vzduchu zvyšuje pocit chladu; suchý vzduch také vysušuje sliznice. Pořiďte si vlhkoměr a ujistěte se, že vlhkost ve vaší domácnosti je 45-60 %. Pokud je nižší, větrejte prádlo v bytě, ne na balkoně, nebo si kupte zvlhčovač vzduchu.
Vyhněte se alkoholu
Starým českým zvykem je zahřát se štamprdlíkem. Na rozdíl od subjektivního pocitu příjemného tepla však svému tělu ve skutečnosti nepomáháte. Alkohol také přispívá k dehydrataci, o které jsme hovořili výše. Nemluvě o negativních účincích alkoholu obecně.
zdroj: Lepsiebyvanie.sk, Titulní fotografie: Pixabay.com/JillWellington