Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Víte, co znamenají vaše sny? Význam 11 nejčastějších symbolů

Sny nám dávají příležitost nahlédnout do našeho podvědomí a umožňují nám tak lépe pochopit naše vědomí za bdělého stavu. Hodně vědeckých studií o lidských snech je založeno na práci Carla Junga, respektovaného psychologa a psychiatra, který věřil, že sny jsou klíčem k porozumění našemu pravému já.

Interpretace vlastních snů Vám pomůže nahlédnout do Vaší psychiky. Pokud se o ni chcete pokusit, veďte si deníček o Vašich snech. Jakmile se vzbudíte, zapište si vše, co si ze snu pamatujete. Jelikož sny většinou zapomenete za pár minut po probuzení, snažte se udržet si cíl sen zapamatovat co nejdéle. Také Vám pomůže, když se 2-3 hodiny před spaním vyhnete jídlu a nebudete požívat drogy a alkohol.

„Sen funguje jako taková malá dvířka do nejniternější a nejtajnější části lidské duše, otevírajíc se vstříc psychice, která zde byla dávno před naším egem a ještě dlouho bude, nehledě na to, kam až se naše vědomí bude rozpínat.“ – Carl Jung

Níže najdete 11 velmi běžných symbolů, které se objevují ve snech nejčastěji spolu s jejich výkladem. Analýza snu může být zábavnou a zajímavou metodou sebepoznání, ale je nutné pamatovat na to, že každý sen je velmi individuální.

1. Jste pronásledovaní – Něco potřebuje vaši pozornost

Často si pamatujeme sny, ve kterých nás někdo pronásleduje, protože nám způsobují úzkost a strach. Zprávou těchto snů může být, že od něčeho utíkáme. Mysl Vám napovídá, že něco, čeho si ve Vašem životě nevšímáte, potřebuje Vaši pozornost.

2. Lidé – Charakteristika sama sebe

Tím, že ve snu vídáte ostatní lidi, si de facto prezentujete sami sebe. Může Vám to pomoci v tom, jakých vlastností si všimnout. Pokud se Vám zdá o konkrétních lidech, nejspíše Vám tím chce Vaše podvědomí říct, na jaké mezilidské problémy se máte zaměřit.

3. Dům – Mysl

Mysl se skládá z několika úrovní vědomí. Dům ve snu symbolizuje právě tyto úrovně lidského vědomí. Např. přízemí může reprezentovat něco, co je potlačováno; ložnice zase nějaké intimní myšlenky či pocity. Podle symboliky domu se dá dobře identifikovat, jak používáte svou mysl k přijímání a interpretaci informací.

4. Jídlo – Znalost

Ve fyzickém světě jídlo vyživuje naše tělo. Ve snu představuje živiny pro naši mysl. Pokud se Vám tedy zdá o jídle, může to znamenat, že jste lační po informacích.

5. Škola – Učení

Pokud se Vám zdá o různých školních aktivitách, nejspíše máte potřebu se něčemu přiučit anebo poučit. Jak už z nějaké současné situace, tak i v rámci sebepoznávání.

6. Nahota – Upřímnost a otevřenost

Pokud se někdo objeví ve snu nahý, znamená to, že se otevřel a možná se i cítí zranitelný.

7. Dopravní prostředky – Získávání či rozdávání zkušeností

Dopravní prostředky symbolizují, jak moc velkou kontrolu máme nad současným děním, či jakým překážkám čelíme. Typ a velikost prostředku pak vyjadřují jiné zprávy. Např. veliké dopravní prostředky znamenají, že potřebujeme ve svém životě organizaci, sanitka znamená potřebu po léčbě anebo policejní vůz potřebu disciplíny.

8. Dítě – Něco nového

Sen o miminku velmi často reprezentuje vývoj nějaké nové myšlenky.

9. Smrt – Změna

V jazyku mysli smrt znamená, že si procházíte nějakou změnou. I když někteří mohou vnímat smrt jako něco negativního nebo děsivého, obvykle jde o nějakou dramatickou změnu ve Vašem životě.

10. Zvířata – Vaše zvyky

Když si vezmete v potaz, že zvířata se chovají na základě instinktu, jejich přítomnost ve Vašich snech reprezentuje Vaše vlastní zvyklosti. Může to být velmi nápomocné při pochopení Vašich tajných tužeb.

11. Pád – Probuzení

Pokud ve snu padáte, obvykle to předznamenává probuzení. Nikdy vlastně nenarazíte „na zem“, ale místo toho přestanete snít. Někdo je přesvědčen, že pokud nekontrolovatelně během snu padáte, nemáte kontrolu ani nad svým bdělým životem.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: nectarsleep.com, healthline.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/AD_Images