Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vladimir Komarov: Kosmonaut, který se obětoval, aby zachránil Gagarina

V roce 1967 vyslal Sovětský svaz do vesmíru kosmonauta Vladimira Komarova. Několik konstrukčních chyb jeho rakety však způsobilo, že se na Zemi nevrátil živý.

Mnozí z vás pravděpodobně znají příběh Jurije Gagarina, který se 12. dubna 1961 stal prvním návštěvníkem hlubokého vesmíru. Přestože po tomto výkonu už nikdy neseděl v raketoplánu, jeho kariéra zdaleka neskončila. Jak uvádí server IFLScience, v roce 1967 využil jeho zkušeností kolega a přítel Vladimir Komarov. Jeho mise však neskončila tak šťastně jako Gagarinova.

Komarov byl ruský kosmonaut a letecký inženýr, který měl během své kariéry možnost podívat se na Zemi z vesmíru.

V roce 1967 se však stalo něco, co navždy poznamenalo dříve skvělou sovětskou kosmonautiku. Vše začalo tím, že Svaz chtěl oslavit 50. výročí svého založení. Ačkoli většina ostatních zemí by uspořádala přehlídku nebo vyznamenala významné osobnosti, Rusové se rozhodli vytvořit něco, na co žádný občan nezapomene.

V plánu bylo vyslat na oběžnou dráhu dvě kosmické lodě. Sojuz 1 s Komarovem měl odstartovat jako první a vyčkat příletu sesterské rakety Sojuz 2. Oba stroje se později měly k sobě přiblížit, aby si piloti mohli vyměnit místa mezi svými plavidly. Komarov by se tak vrátil na Zemi v raketě Sojuz 2, zatímco druhý pilot by sestoupil v Sojuzu 1.

Měsíce před plánovaným startem však bylo jasné, že tato mise nedopadne dobře. Při kontrole lodi totiž inženýři zjistili více než 200 konstrukčních nedostatků, které by zcela jistě skončily smrtí pilota. Existují také teorie, že byla vypracována desetistránková zpráva, která obsahovala celý seznam závad. Tento dokument se však nikdy nedostal k vůdci Leonidu Brežněvovi, pravděpodobně z obavy o jeho holý život.

Přestože se přátelé snažili Komarova přesvědčit, aby pilotování rakety odmítl, pilot věděl, že pokud nepůjde, pošlou tam jeho přítele Gagarina. Proto se vydal na sebevražednou misi, aby mohl svého kolegu zachránit. Kosmonaut se však neobešel bez malé pomsty. Požádal totiž administrátory projektu, aby mu uspořádali pohřeb s otevřenou rakví pro případ, že by se něco zvrtlo.

V den startu Gagarin porušil letový protokol, aby mohl s Komarovem promluvit. Je možné, že se snažil zdržet start natolik, aby se již nemohl uskutečnit. Pokud to však byl jeho plán, nepodařilo se mu to. Komarov se chystal odstartovat do vesmíru v raketě Sojuz 1. Krátce po startu se projevily první problémy, když se neotevřel jeden ze solárních panelů, což způsobilo špatný výkon jeho lodi.

Sovětská kosmická agentura nařídila jeho okamžitý sestup, ale jeho kapsle se začala nekontrolovatelně otáčet. Nakonec se Komarov musel obrátit na pomoc padáku, ale ani ten ho nezachránil, protože jeho porucha způsobila nedostatečné otevření. A tak nakonec Sovětský svaz oslavil 50. výročí vyslechnutím nářku muže nad tragédií, které se dalo snadno zabránit.

Autor: Petr Vyskočil, zdroj: Obkec.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Public Domain