O vodě se mluví jako o životodárné tekutině. I proto bychom si jí měli vážit a také je na místě řešit v souvislosti s ní vše, co se jí týká. Není to jenom čistá voda, ale je to i voda odpadní, která se nás týká.
Poslední zprávy naznačují, že vody začíná ubývat. Potvrzují to i lidé, kterým na některých místech vysychají study. Mohou za to dlouhá sucha a nedostatečná schopnost zadržování vody v krajině. I proto někteří řeší, kde vodu vzít. Jako dobré řešení se jeví jímky na dešťovou vodu. Jejich pořízení má hned několik výrazných kladů. Pokud se na ně podíváme blíže, tak mezi hlavní pozitiva patří:
Využívat dešťovou vodu lze opravdu různými způsoby. Pokud ji máme k dispozici v nádrži, lze s ní například zalévat, lze ji využívat na mytí auta, na splachování toalety, ale i různou jednoduchou hygienu. V principu na ni lze pohlížet jako na vodu užitkovou, která může v mnoha věcech nahradit vodu pitnou, se kterou nyní v podstatě zbytečně plýtváme.
Jakmile vodu použijeme, můžeme na ni pohlížet jako na vodu odpadní. Po zalití zahrady nebo po opláchnutí vozu bez saponátu ničemu nevadí, když se vsákne do země. Jsou ale i typy odpadní vody, které už v přírodě samozřejmě končit nesmí. Mohou jí poškozovat a dokonce se mohou vsakovat do zdrojů pitné vody.
Je proto na místě zajistit, aby odpadní voda mířila do kanalizace. Ne všude ale je k dispozici. Tam kde tato možnost není, se nejčastěji realizují septiky odpadních vod. Jde o jednoduché řešení, kam odpadní voda míří a díky tomu neskončí v přírodě to, co zde nemá být. Výhodou tohoto řešení je rozhodně to, že dané nádrže se dají umístit a využívat v podstatě kdekoliv. Tedy i na různých samotách a ve vzdálenějších oblastech.