Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vybavte koupelnu červeným světlem. Jak se v noci méně budit a zlepšit spánek

Píše psycholožka Lisa Straussová.

Každý se několikrát za noc probudí. Přerušení spánku každých 90 minut až dvě hodiny je normální. Příliš časté probouzení však může negativně ovlivnit naše fyzické, emocionální a duševní fungování. Nemáme dostatek hlubokého spánku, a proto se u nás mohou objevit metabolické, zánětlivé a stresové reakce.

Mezi hlavní příčiny přerušovaného spánku patří obstrukční spánková apnoe (porucha spánku provázená opakovanými zástavami dechu, které jsou doprovázeny snížením nasycení krve kyslíkem a probuzením – pozn. red.), periodické pohyby končetin (trhání nohama), nedostatek železa, hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy – pozn. red.), reflux jícnu, bolest, alergie, hormonální změny, úzkost, deprese a některé léky.

Dalším problémem mnoha mých klientů je, že jakmile je jejich spánek přerušen – zejména pokud jsou vyděšení, hlavou se jim honí příliš mnoho myšlenek a většinu noci už prospali -, zůstanou po probuzení dlouho ležet.

I když je učím metody, jak spánek znovu navodit, vždy je lepší vyhnout se zbytečnému probouzení a plné bdělosti.

Jeden můj klient si stěžoval, že se často budí, protože potřebuje na toaletu. Když se naposledy probudila, šla na záchod a pak se jen převalovala v posteli. Několik hodin si četla zprávy na telefonu, dokud nemusela vstát a začít den.

Lékaři jí diagnostikovali spánkovou apnoe a nařídili jí používat přístroj CPAP. Maska jí však byla nepříjemná a na začátku noci si ji sundávala z obličeje. V důsledku toho byla přes den unavená a večer měla opět problémy zůstat vzhůru.

Tento klient nebyl vhodným kandidátem pro jednoduché behaviorální intervence. Příkladem je zkrácení doby spánku, omezení konzumace alkoholu v pozdějších hodinách dne (což napomáhá hlubšímu spánku a snižuje počet probuzení) a omezení rušivých vlivů prostředí (např. chrápající partner nebo hlučná domácí zvířata), vynechání pozdního a příliš dlouhého odpoledního spánku, řešení problémů před spaním, dodržování pravidla nejíst a necvičit pozdě večer, dostatečný odpočinek několik hodin před spaním nebo ranní procházka na slunci a vzduchu.

Zdálo se, že tomuto klientovi pomohou spíše tři méně známá řešení mělkého spánku a častého probouzení. Nakonec jí výrazně pomohly i první dvě z nich.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: dennikn.sk, The Washington Post, Titulní obrázek: chenspec/Pixabay.com