Píše psycholožka Lisa Straussová.
Každý se několikrát za noc probudí. Přerušení spánku každých 90 minut až dvě hodiny je normální. Příliš časté probouzení však může negativně ovlivnit naše fyzické, emocionální a duševní fungování. Nemáme dostatek hlubokého spánku, a proto se u nás mohou objevit metabolické, zánětlivé a stresové reakce.
Mezi hlavní příčiny přerušovaného spánku patří obstrukční spánková apnoe (porucha spánku provázená opakovanými zástavami dechu, které jsou doprovázeny snížením nasycení krve kyslíkem a probuzením – pozn. red.), periodické pohyby končetin (trhání nohama), nedostatek železa, hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy – pozn. red.), reflux jícnu, bolest, alergie, hormonální změny, úzkost, deprese a některé léky.
Dalším problémem mnoha mých klientů je, že jakmile je jejich spánek přerušen – zejména pokud jsou vyděšení, hlavou se jim honí příliš mnoho myšlenek a většinu noci už prospali -, zůstanou po probuzení dlouho ležet.
I když je učím metody, jak spánek znovu navodit, vždy je lepší vyhnout se zbytečnému probouzení a plné bdělosti.
Jeden můj klient si stěžoval, že se často budí, protože potřebuje na toaletu. Když se naposledy probudila, šla na záchod a pak se jen převalovala v posteli. Několik hodin si četla zprávy na telefonu, dokud nemusela vstát a začít den.
Lékaři jí diagnostikovali spánkovou apnoe a nařídili jí používat přístroj CPAP. Maska jí však byla nepříjemná a na začátku noci si ji sundávala z obličeje. V důsledku toho byla přes den unavená a večer měla opět problémy zůstat vzhůru.
Tento klient nebyl vhodným kandidátem pro jednoduché behaviorální intervence. Příkladem je zkrácení doby spánku, omezení konzumace alkoholu v pozdějších hodinách dne (což napomáhá hlubšímu spánku a snižuje počet probuzení) a omezení rušivých vlivů prostředí (např. chrápající partner nebo hlučná domácí zvířata), vynechání pozdního a příliš dlouhého odpoledního spánku, řešení problémů před spaním, dodržování pravidla nejíst a necvičit pozdě večer, dostatečný odpočinek několik hodin před spaním nebo ranní procházka na slunci a vzduchu.
Zdálo se, že tomuto klientovi pomohou spíše tři méně známá řešení mělkého spánku a častého probouzení. Nakonec jí výrazně pomohly i první dvě z nich.
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: dennikn.sk, The Washington Post, Titulní obrázek: chenspec/Pixabay.com