Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Znečištění ovzduší způsobuje, že šachisté dělají více chyb, zjistila studie

Studie zjistila, že šachoví experti dělají více chyb, když je znečištěné ovzduší.

Odborníci použili počítačové modely k analýze kvality odehraných partií a zjistili, že při mírném nárůstu jemných prachových částic se pravděpodobnost, že šachisté udělají chybu, zvyšuje o 2,1 procentního bodu a velikost těchto chyb se zvyšuje o 10,8 %.

Práce publikovaná v časopise Management Science zkoumala výkony 121 šachistů ve třech sedmikolových turnajích v Německu v letech 2017, 2018 a 2019, které zahrnovaly více než 30 000 šachových tahů. Vědci porovnávali skutečné tahy, které hráči provedli, s optimálními tahy určenými výkonným šachovým motorem Stockfish.

V místech konání turnajů výzkumníci připojili tři senzory kvality ovzduší připojené k webu, které měřily koncentraci oxidu uhličitého, částic PM2,5 a teplotu. Každý turnaj trval osm týdnů, což znamená, že hráči čelili různým podmínkám ovzduší.

Jemné prachové částice neboli PM2,5 označují drobné částice o průměru 2,5 mikrometru a méně, které jsou často vylučovány spalováním látek, například z automobilových motorů, uhelných elektráren, lesních požárů a hořáků na dřevo.

Zjistili jsme, že pokud jsou jednotlivci vystaveni vyšší úrovni znečištění ovzduší, dělají více chyb a dělají větší chyby,” řekl Juan Palacios, ekonom z laboratoře pro udržitelnou urbanizaci Massachusettského technologického institutu a spoluautor článku.

Vědci se podívali na historická data, aby zjistili, zda se jejich zjištění opakují, a použili k tomu údaje z 20 let partií z první divize německé šachové ligy. Po zohlednění dalších příčin, jako je hluk, změny teploty a koncentrace oxidu uhličitého, zjistili, že poklesy výkonnosti hráčů způsobuje znečištění ovzduší.

“Je to čistě náhodné vystavení znečištěnému ovzduší, které ovlivňuje výkonnost těchto lidí,” řekl Palacios. “Proti srovnatelným soupeřům ve stejném turnajovém kole je vystavení různým úrovním kvality ovzduší rozdílné pro kvalitu tahu a kvalitu rozhodnutí.”

Leon Watson ze serveru Chess.com uvedl, že profesionální hráči již při hře sledují kvalitu ovzduší: “Poznávání je v šachu samozřejmě nesmírně důležité a někteří špičkoví hráči, jako Magnus Carlsen a Anish Giri, si již uvědomili, jak důležitá je kvalita ovzduší.

“Při domácích soutěžích v rámci velkých turnajů Champions Chess Tour hráči nyní běžně sledují hladinu CO2 a pevných částic pomocí [monitorů vzduchu] a využívají tyto údaje k vytvoření dokonalého prostředí pro hru… stejně jako v každém sportu jsou důležité jemné rezervy. Rozdíl může být marginální, ale hráči se nevyhnutelně snaží eliminovat jakékoli konkurenční nevýhody.”

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: The Guardian, pubsonline.inform.org, Titulní obrázek: Pixabay.com/PIRO4D