Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Záhada letecké katastrofy: Havárie stroje z Prahy v roce 1961, 52 mrtvých. Dokonce se spekulovalo, že bylo sestřeleno americkou raketou

K tragické letecké nehodě došlo před 62 lety, 28. března 1961, nedaleko německého Norimberku. Za neznámých okolností se zde zřítilo letadlo Il-18 Československých aerolinií při pravidelném letu z Prahy do Bamaka, hlavního města středoafrického státu Mali. Nikdo ze 44 cestujících (31 mužů, devět žen a čtyři děti) a osmi členů posádky havárii nepřežil.

K havárii došlo na trase Praha-Curych, na prvním úseku osudného letu. Stroj s 52 lidmi na palubě náhle spadl z výšky 6 000 metrů. Příčiny celé události, které vyšetřovaly západoněmecké i tehdejší československé úřady, zůstávají dodnes velkou záhadou. Jednu dobu se dokonce spekulovalo o tom, že letadlo bylo sestřeleno americkou raketou.

K další podobně tragické nehodě došlo na trase Praha-Bamako v roce 1961. Stejný typ letounu Il-18 se zřítil 12. července 1961 poblíž Casablanky v Maroku. Při této nehodě však byla příčina nehody zjištěna. Pilot stroj při přistávacím manévru spustil níže, než bylo povoleno, a narazil s ním na zem a následně na elektrické vedení. Kvůli jeho chybě přišlo o život 72 lidí.

Autor: Petr Vyskočil, zdroj: Wikipedia.org, topky.sk, Wikimedia Commons/Foto: Stefan Brending, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de