Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Záhadná vražda Danuše Muzikářové (†18): Zmizelá kulka v hlavě, viník nikdy nedopaden

21. srpna 2023 tomu bude přesně 54 let co byla střelbou do hlavy usmrcena mladičká švadlenka Danuše Muzikářová, velká bojovnice a oběť komunistického režimu.

30 let hledání

Vyšetřování vraždy Danuše Muzikářové se naplno rozjelo po roce 1989. Vyslýchání desítek svědků, 30 let hledání důkazů – vše bez úspěchu. Vyšetřovatelé nikdy nepřišli na důkazy, které by usvědčily potencionálního vraha, kterým měl být údajně kapitán Veřejné bezpečnosti. Komunistický úřad ve spolupráci s StB zničil stěžejní důkazy, které by jasně usvědčily vraha.

Podle očitých svědků střílel právě policista VB, který se nacházel v inkriminované době mezi demonstranty, záhy po střelbě však zmizel neznámo kam. Jednat se mělo o vysokého muže s tmavými vlasy v britské uniformě, ve věku zhruba 30 let. Tak uvedl historik Jan Břečka, který se léta tomuto případu věnoval.

Neexistující seznamy

Přinejmenším zvláštní se zdá také fakt absence seznamů zasahujících milicionářů a příslušníků VB, tudíž i chybějící stěžejní záznamy o služebních zbraních, díky kterým by mohla být dohledána vražedná zbraň.

Kulka ráže 7,65, která zasáhla Danuši přímo do týlu, zmizela stejně tak jako útočník. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu uzavřel spis v lednu 1996. ”Faktem také zůstává, že i v teoretickém případě, který by identifikoval možného pachatele, by bylo prakticky nemožné najít takové důkazy, které by postačily k oznámení obvinění” – toto usnesení uvedl Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.

zdroj: Wikimedia Commons / OISV – Public Domain, portrét Danuše Muzikářové pod pamětní deskou na Moravském náměstí v Brně

Mimořádná policejní brutalita

Datum 21. srpna 1969 se zapsal černým písmem do dějin. Původně demonstrace k prvnímu výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, se stala krvavým potlačením. V ulicích Brna došlo k mimořádně brutálním zásahům proti lidem. Neadekvátní zásah příslušníků VB a milicionářů si vyžádal 29 zraněných demonstrantů, z toho 8 vážně a dva mrtvé. Přes 327 demonstrantů bylo ještě téhož dne zadrženo a 101 z nich bylo trestně stíháno.

Druhá oběť

Spolu s Danuší Muzikářovou vyhasl ten den v Brně ještě druhý život. Jednalo se o mladého muže (†28) Stanislava Valehracha. Profesní dělník, který zavítal do Brna kvůli ochraně svých svěřenců ze sportovního oddílu, kteří se rozhodli podpořit tuto demonstraci.  V davu demonstrantů ho zasáhla kulka do hrudníku. Vše se odehrálo v Orlí ulici. Podle očitých svědků střelil Stanislava jedinec z kordonu Lidových milic.

I tento čin, který Stanislava Valehracha usmrtil, nebyl nikdy vyřešen a viník je stále beze jména.

Cena in memoriam

Danuši Muzikářové byla udělena v roce 2009 in memoriam Cena Václava Bendy. Park pojmenovaný na počest Danuše Muzikářové s pamětní deskou je od listopadu 2019 u brněnské Rooseveltovy ulice.

Autor: Kateřina Grežďová, Zdroj: stcity.sk, redakce

Foto: Pistole Ruce Černá – Fotografie zdarma na Pixabay