Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou většinu železa na naší planetě. Naopak železo-60, které je mírně radioaktivní, je prvek nacházející se ve vesmíru. Nalézt ho můžeme například v supernovách nebo mezihvězdném prachu. A jak se ukázalo nyní, i na Antarktidě.
Nejčastěji vyskytující se železo na Zemi je železo-56. To obsahuje 26 protonů a 30 neutronů a tvoří více než 90 procent veškerého železa na Zemi. Železo-60 má ale o čtyři neutrony navíc a je radioaktivní.
Ačkoliv jej astronomové dosud pozorovali pouze ve vesmíru a je k nalezení například na Měsíci, vědci podle magazínu Physical Review Letters zjistili, že se nachází i na Zemi. A to konkrétně na Antarktidě.
Jak se na Zemi železo dostalo? Podle odborníků pravděpodobně dopadá na naší planetu z nedaleké supernovy. A tento proces podle posledního zjištění trvá dodnes.
Vědci zanalyzovali zhruba 500 kilogramů sněhu z nekontaminovaného místa na Antarktidě a zjistili, že i tyto vzorky, staré nejvýše 20 let, železo-60 obsahují.
Železo -60 lze nalézt i na jiných místech na Zemi, konkrétně v jaderných elektrárnách. Produkovat jej dokáží také jaderné zbraně. Podle vědců je ale vyloučeno, že by se tento typ železa dostal na Antarktidu díky spadu.
zdroj: bgr.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/mynzman