Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Zapomenutá historie: Jak USA i Československo pomohly přežít miliónům hladomor v sovětském Rusku

O hladomoru v sovětském Rusku v letech 1921-1923 se u nás mnoho neví, ale zemřel při něm podobný počet lidí jako při hladomoru na Ukrajině v letech 1932-1933. Přesný počet obětí nikdo nezná, ale odhady se pohybují kolem 5 milionů.

V Rusku umírali lidé hladem i v roce 1891, ale hladomor v roce 1921 byl z mnoha důvodů jiný. Za prvé, počet obětí byl desetkrát vyšší. Z velké části za to mohla politika komunistů v čele s Leninem, kteří se právě dostali k moci.

A po dva roky proudila do země obrovská humanitární pomoc ze zahraničí, především ze Spojených států, ale Československo bylo jednou z nejaktivnějších zemí. V jednu chvíli USA krmily 10 milionů Rusů denně, napsal slovenský nezávislý Dennik N.

To vše zachycuje dokumentární film s názvem Golod (Hladomor), jež je dílem Alexandra Archangelského, Maxima Kurnikova a Taťjany Sorokinové. Spoluautor Maxim Kurnikov je novinář, který emigroval do Německa ze zakázané rozhlasové stanice Echo Moskvy a nyní vede ruské kanály deníku Bild. Právě jeho napadlo natočit o tomto hladomoru dokumentární film.

Slovenský Deník N dokument viděl a obšírně ho popisuje ve svém článku z konce minulého roku. Dokument obsahuje několik drsných záběrů hladovějících lidí nebo kanibalismu, ale jinak na něm není nic pobuřujícího.

„Zákaz našeho filmu ruskými úřady je naprosto nezákonný. Je to cenzura. Film byl určen pro kina, je škoda, že ho lidé v Rusku neuvidí na širokém plátně. Ale určitě ho vydáme a bude volně ke zhlédnutí,“ odepsal spoluautor dokumentu, novinář Kurnikov slovenskému deníku.

Podle něj se dnešní ruská propaganda snaží vytvořit obraz Ruska, které bylo vždy silnou zemí. „Na dobu, kdy Rusko potřebovalo pomoc, a na to, že nás přišel zachránit celý svět, nechtějí vzpomínat. Chtějí ukázat, že USA a Evropa nás vždy chtěly zničit. Film ukazuje pravý opak,“ vysvětluje Kurnikov, proč podle něj úřady dokument zakázaly, napsal na sklonku roku Dennik N.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Bild, dennikn.sk, sme.sk, Titulní fotografie: Kanibalismus během ruského hladomoru v roce 1921. 6 rolníků z Bouzuluckého okresu pózuje s ostatky lidí, které snědli. Fotka od neznámého autora / Public Domain / Wikimedia Commons (Neznámý autor – vlastnoručně vytvořená kopie snímků publikovaných v knize „Rusko 1904-1924. The Revoutionary Years“ od Erica Bascheta)