Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Zapomenutá historie: Putin nechal v roce 1999 zavraždit stovky Moskvanů, aby se dostal k moci. Říká bývalý šéf KGB Savostjanov

Atentáty na moskevské obytné domy v roce 1999 zorganizovala ruská Federální bezpečnostní služba (FSB), aby se současný ruský vůdce Vladimir Putin mohl dostat k moci. Jak uvádí web dialog.ua, tvrdí to spolupracovník bývalého šéfa Kremlu Jevgenije Savostjanova.

Série teroristických útoků


Savostjanov, který je bývalým šéfem moskevské KGB a zástupcem šéfa administrativy Ruské federace, hovořil o tom, jak speciální služby v roce 1999 organizovaly bombové útoky na obytné domy v Moskvě. Potvrdil, že tyto útoky zorganizovali Putinovi spolupracovníci, aby ho přivedli k moci.

Savošťanov o tom hovořil s ruským novinářem Jevgenijem Kiselevem a poukázal na schůzku FSB v Moskvě, během níž se objevily první nápady na zmíněný šílený plán, jak přivést do té doby málo známého Putina k moci.

Přivedly ho k moci nenormálním způsobem


Tento plán byl později “vylepšen” do podoby série teroristických útoků, z nichž byly následně obviněny čečenské síly. Podle Savošťanova, který s Putinem pracoval v týmu bývalého prezidenta Borise Jelcina, bylo v té době Putinovo zvolení považováno za nemožné, a tak se rozhodli přivést ho k moci “nenormálním způsobem”.

Úryvek z videorozhovoru zveřejnil ukrajinský novinář a blogger Denys Kazanskyi na svém kanálu na Telegramu. Bombové útoky na obytné domy v Moskvě v roce 1999 byly sérií teroristických útoků, které se odehrály mezi 4. a 16. zářím 1999. V důsledku výbuchů zahynulo 307 lidí a více než 1 700 utrpělo zranění různého stupně závažnosti. Tyto bombové útoky posloužily Kremlu jako záminka k rozpoutání druhé čečenské války.

Autor: Samo Buk, zdroj: Slovenskoaktualne.sk, Time.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/hafteh7