Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Zapomenutý příběh Olivie Otamanové: Dívka, která přežila masakr své rodiny indiány

Olive Ann Oatman (1837-1903) bylo čtrnáct let, když roku 1851 spolu s rodiči a sourozenci vyrazila z Illinois na Západ. V Arizoně ale byli přepadeni indiány kmene Yavapai. Čtyři děti a rodiče byli během masakru zabiti, přežil jen šestnáctiletý Lorenzo, čtrnáctiletá Olive a sedmiletá Mary Ann. Lorenzo byl ponechán svému osudu poté, co byl Indiány ubit. Dívky skončily v zajetí jako otrokyně a byly prodány kmeni Mojave. Na znamení příslušnosti ke kmeni byla oběma dívkám vytvořena typická modrá tetování na bradě. Marry Ann zemřela hlady, Olive ale byla v devatenácti letech volná a mohla povědět svůj příběh světu.

Olive byla kuriozitou a lidé rádi chodili vyslechnout si její příběh a spatřit modře potetovanou bradu. Byla první známou tetovanou bílou Američankou a také jednou z prvních ženských veřejných řečníků – tehdy se feminismus teprve rozvíjel a ona sama se k němu ani nehlásila.

Olive se provdala za Johna Branta Fairchilda (1830-1907) 9. listopadu 1865 v Rochesteru v New Yorku. Žili spolu tiše ve velkém viktoriánském sídle. Olive začala nosit závoj, aby zakryla své slavné tetování, a zapojila se do charitativní činnosti. Zvláště se zajímala o pomoc místnímu sirotčinci. Ona a Fairchild nikdy neměli své vlastní děti, ale adoptovali malou holčičku a pojmenovali ji Mary Elizabeth (po svých matkách) a přezdívali jí Mamie.

Zajímavostí je, že její bratr Lorenzo masakr nakonec přežil a zemřel až 8. října 1901. Olive jej přežila o téměř dva roky. Olive Oatman Fairchild zemřela na infarkt 20. března 1903 ve věku 65 let. Je pohřbena na hřbitově West Hill v Shermanu v Texasu.

Celý příběh má drobné “ale”. Obě sestry, Olive a Mary Ann nejspíš nebyly u kmene Mohave drženy násilím. Obě dívky měly tetování na bradě a pažích, v souladu s kmenovým zvykem. Takovéto značky totiž dávali pouze jejich vlastním lidem, aby bylo zajištěno, že vstoupí do země mrtvých a budou tam uznáni jako členové kmene Mohave. Olive navíc později mluvila s láskou o Mohavech, kteří se k ní chovali lépe než její první věznitelé. S největší pravděpodobností se považovala za asimilovanou. Dostala klanové jméno Oach a přezdívku “Spantsa”, což v podstatě znamená “neuhasitelnou žízeň”.

Autor: Petr V., zdroj: tshaonline, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Public Domain