Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Zapomenutý příběh: Zmizení v Bassově průlivu

V roce 1978 zmizel pilot a jeho letadlo. Jeho poslední rádiová komunikace prý byla: “To není letadlo.”

Kanál @theoryarea na TikToku zveřejnil video o australském pilotovi jménem Frederick Paul Valentich, který krátce před zmizením podél Bassova průlivu v roce 1978 nahlásil pozorování UFO. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Případ jsme prozkoumali a dali dohromady známá fakta na základě dokumentace a věrohodných zpráv.

Cíl


Valentich zmizel večer 21. října 1978, což byla sobota.

Podle oficiální zprávy australského ministerstva dopravy o události letěl Valentich na letadle Cessna 182L, které bylo registrováno pod písmeny “VH-DSJ”. Na svém kontě měl 150 letových hodin a v noci, kdy zmizel, mu bylo 20 let.

Ve zprávě se uvádí, že řekl, že poletí nad Cape Otway a pak zamíří do svého cílového místa na King Island. Konkrétně se v ní uvádí, že z Moorabbinu odletěl “v 1819 hodin” neboli v 6:19 místního času. Do oblasti Cape Otway dorazil o 41 minut později. V 7:06 se pak dovolal do vysílačky.

Portál Snopes oficiální zprávu přepsal. Začal dokumentací událostí, které se odehrály předtím, než Valentich a jeho letadlo zmizeli:

Pilot získal 11. května 1978 přístrojovou kvalifikaci čtvrté třídy, a byl tedy oprávněn k provozu v nočních meteorologických podmínkách na vizuální meteorologické misi (VMC).

Odpoledne 21. října 1978 se dostavil do Moorabbin Briefing Office, absolvoval meteorologický briefing a v 1723 hodin předložil letový plán pro noční let za VMC z Moorabbinu na King Island a zpět.

Cestovní výška uvedená v letovém plánu byla menší než 5000 stop a odhadovaný časový interval 41 minut na mys Otway a 28 minut z mysu Otway na ostrov King Island. Celková výdrž paliva byla uvedena 300 minut. Pilot neučinil žádná opatření k zapálení aerodynamického krytu pro přílet na King Island. Informoval instruktora a zástupce operátora, že na King Islandu vyzvedává přátele, a vzal si s sebou do letadla čtyři záchranné vesty.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Ahaonline.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain