Vědci z Bristolské univerzity v Anglii vytvořili vůbec první klimatický model vzdálené budoucnosti pomocí superpočítače. Předpověděli přitom častější extrémní výkyvy počasí na Zemi poté, co se světové kontinenty spojí do jediného superkontinentu – takzvané Pangey Ultimy.
“Teploty v rozmezí 40 až 50 stupňů Celsia nebo ještě vyšší denní extrémy spojené s vysokou vlhkostí by nakonec zpečetily náš osud. Lidé – spolu s mnoha dalšími druhy – by vyhynuli kvůli neschopnosti vyrovnat se s tímto horkem,” uvedl v pondělí Alexander Farnsworth, vědecký pracovník Bristolské univerzity a hlavní autor studie.
Podle vědců bude po spojení kontinentů extrémně horké a suché počasí. Země se tak stane prakticky neobyvatelnou pro lidi a další savce, protože jejich organismy se nedokážou vyrovnat s dlouhodobým vystavením nadměrným teplotám.
V prostředí by také chyběly zdroje potravy a vody.
V atmosféře by mohlo být až dvakrát více oxidu uhličitého než dnes. Tyto výpočty však byly provedeny za předpokladu, že lidé okamžitě přestanou spalovat fosilní paliva. V opačném případě se podle Benjamina Millse, profesora na univerzitě v Leedsu a spoluautora článku, tyto hodnoty objeví mnohem dříve.
zdroj: dnes24.sk, Titulní obrázek: pixabay.com/CharlVera