Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Zmije s pavoukem na ocase

Její vědecký název je zmije pavoučí, Pseudocerastes urarachnoides. Tento vskutku netradiční název odráží zajímavý a nevídaný způsob života této vzácné zmiji. V překladu by se dalo říct, že název pochází z řeckého ura = ocas, arachno = pavouk a ides = podobný. Je to druh zmije, která se vyskytuje v oblasti západního Íránu od Kermánšáhu (oblast Qasr-e širín) po Chúzistán, a pravděpodobně žije i v přilehlých částech Iráku.

Není to veliký had. Měří celkem 53,1 cm, ale její ocas má 5,5 cm dlouhý. Na jejím konci se rozvíjí výrazná pro druh typická baňkovitá struktura, přičemž postranní šupiny se podobají nohám členovců, čímž konec ocasu nápadně připomíná pavouka či solifugu. A aby toho nebylo málo, tak zbarvením zmije dokonale splývá se svým přirozeným prostředím: sluncem spečenými sádrovcii.

Neméně zajímavý je i vědecký popis této zmije. Holotypem, dle kterého byl druh popsán, se stal vzorek z chicagského Fieldova přírodovědného muzea a pocházel již z roku 1968. Původně byl mylně identifikován jako zmije perská (Pseudocerastes persicus), s níž sdílel množství morfologických charakteristik. Zvláštní výrůstek na ocasu byl v tomto případě přisuzován možné genetické anomálii, nádorovému onemocnění či napadení nějakým druhem parazita, a vzorku tedy nebyla po desetiletí věnována náležitá pozornost. Objev dalšího jedince se stejným typem ocasu na začátku 21. století však vedl v roce 2006 k popsání samostatného druhu Pseudocerastes urarachnoides.

Autoři popisu druhu spekulovali, že výrůstek na ocasu představuje specializovanou návnadu a slouží k oklamání konkrétní kořisti, jako jsou ptáci, a tuto svou domněnku podložili nálezem ptáka v trávicím traktu jednoho z popisovaných hadů. Lov „na vějičku“ za pomocí ocasu není u hadů vzácný a tuto strategii úspěšně používají i jiné druhy, jako zmije pouštní (Bitis caudalis), smrtonoši (Acanthophis), krajta zelená (Morelia viridis) nebo chřestýšek malý (Sistrurus catenatus); ocas Pseudocerastes urarachnoides je však svou anatomií jedinečný. Aktivní používání ocasu k vábení ptáků bylo později u P. urarachnoides potvrzeno i terénním průzkumem

Daný druh je v chovech vzácný. Právě proto je unikátem světového formátu, že 23.2.2023 v plzeňském Království jedu bude tento druh zmije představen široké veřejnosti.

Autor: Štefan Čambal, zdroj: www.zooplzen.cz,  Titulní obrázek: Pixabay.com/Thomas_Dörner