Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

5 užitečných tipů, jak ušetřit na spotřebě vody

Když hledáte způsoby, jak ušetřit spotřebu vody v domácnosti, máte na výběr z několika možností. Některé vyžadují trochu práce, jiné spíše menší finanční investici, ale všechny mají společné přání minimalizovat účty za kanalizaci. Můžete to udělat tak, že vyzkoušíte našich 7 tipů, které vás nebudou nijak omezovat, ale umožní vám mnohem efektivněji hospodařit se spotřebou vody. Výsledkem budou úspory, které mohou u velkých domácností s více lidmi dosáhnout až několika desítek eur ročně.

Instalace toalet s dvojitým splachováním

Toaleta se systémem dvojitého splachování vám ušetří zhruba polovinu vody spotřebované na každé spláchnutí. Zatímco při běžném splachování spotřebujete až 7 litrů, v tomto případě je to “jen” 3 až 5 litrů. U mnoha starších toalet je dodatečná instalace tohoto systému dvojitého splachování problém, ale u novějších modelů je to zcela běžné. I když jsou o něco dražší, díky 40 až 50% úspoře vody se vyplatí do nich investovat.

Investujte do myčky nádobí

Nákup kvalitní myčky vás přijde na několik set eur, ale jako investice s rychlou návratností má jednoznačně smysl. V porovnání s běžným mytím nádobí ušetříte 10 až 20 litrů vody denně v závislosti na množství nádobí nebo intenzitě mytí. Výhody tohoto spotřebiče v oblasti úspory vody tím zdaleka nekončí. Jednou z hlavních výhod je úspora námahy, kterou byste vynaložili na ruční praní.

Montáž energeticky úsporných hlavic

Sprchy a vodovodní baterie vybavené novými úspornými sprchovými hlavicemi zabraňují plýtvání vodou. Trik spočívá ve snížení průtoku vody, což funguje, aniž byste si toho všimli. Průtok však bude stejně silný, takže při používání sprchy nebo vodovodního kohoutku nemusíte dělat kompromisy. Důležitost používání těchto energeticky úsporných hlavic se projeví v ročním vyúčtování.

Sázka na pákové kohouty

Pokud jde o úsporu peněz při vypouštění vody, jsou pákové baterie zdobeny také efektem úspory vody. Výrobci hovoří o 60% úspoře, která se v celkovém ročním vyúčtování projeví rozdílem ve spotřebě vody až o několik desítek litrů. Úspory lze zvýšit také instalací perlátorů, které jsou dalším praktickým doplňkem pro snížení spotřeby. Elegantní vzhled navíc zajišťují i pákové baterie, ať už s perletí, nebo bez ní.

Odstranění případných závad

Každá nemovitost potřebuje občas generální opravu a instalatérské systémy nejsou výjimkou. Kontrola vodovodního potrubí, kanalizace nebo zařízení používaného k vaření a koupání vám pomůže odstranit závady, za které se platí zvýšenou spotřebou vody. Při poškození hlavic nebo kohoutků se totiž zvyšuje celkový průtok vody. Ještě větší problém z hlediska spotřeby představuje poškozená toaleta a její splachovací systém, kde se spotřeba vody může zvýšit až o několik litrů denně.

zdroj: stylovebyvanie.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/vjkombajn