Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

6 praktických rad a tipů, jak rozumně hospodařit s financemi

Žijete od výplaty k výplatě a počítáte každou korunu. Vaše příjmy nejsou nízké, ale nemůžete si s nimi ani příliš vyskakovat. Jak řešit nečekaný výdaj anebo situaci, kdy vlivem vleklé nemoci anebo snižování stavů přijdete o práci? Máme pro vás 6 praktických rad a tipů, jak neživořit a užívat si život plnými doušky.

Rada č. 1: Příjmy a výdaje musíte mít pod kontrolou

Známe stovky příjemnějších a zajímavějších činností, než sepisování příjmů a výdajů domácnosti. Tuhle náročnou, avšak nezbytně důležitou aktivitu mnoho rodin zcela neprozíravě podceňuje. Veškeré příjmy a výdaje si můžete zapisovat ručně do sešitu anebo třeba do jednoduché tabulky v MS Excel či jiných programech. Na konci každého měsíce (anebo začátkem měsíce následujícího) zjistěte, za co utrácíte nejvíce a zkuste výdajům během nadcházejícího měsíce utáhnout opasek.

Rada č. 2: Počítejte s nečekaným

Nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Proto si průběžně tvořte rezervy a dodržujte zlaté pravidlo 10, 20, 30 a 40. Deset procent z příjmů uložte pro budoucí použití ve formě rezerv. Dvacet procent investujte, třicet procent můžete obětovat splátkám půjček nebo dalším úvěrům a 40 procent vám zbyde na spotřebu.

Rada č. 3: Půjčky vybírejte obezřetně

Pokud se přeci jen neobejdete bez půjčky, nenechte se nalákat líbivou reklamou a půjčky mezi sebou vzájemně porovnejte. Také si odpovězte na to, co od takové půjčky očekáváte. Potřebujete pouze překlenout nepříznivé období na konci měsíce? Pak vám postačí půjčka do výplaty. Nezoufejte ani ve chvíli, kdy vaši žádost v bance odmítnou. Stále totiž ještě existují nebankovní společnosti, které nabízí mnohem benevolentnější podmínky.

Vybíráme půjčku v několika jednoduchých krocích:

  • Odpovězte si na otázku, co od půjčky očekáváte
  • Porovnejte mezi sebou jednotlivé produkty
  • Při výběru zohledněte nejen úrok, ale zejména RPSN
  • Půjčky pro problémové klienty jsou zatíženy vyšším úrokem
  • Dopředu se informujte o všech sankcích a poplatcích
  • Ověřte termíny splatnosti
  • Nastavte si pravidelnou úhradu splátek
  • V případě komplikací neprodleně kontaktujte věřitele

Rada č. 4: Využívejte aktuálních akcí a výhod

Nějaký druh půjčky má v České republice asi třetina obyvatel. Pokud její sjednání vážně zvažujete, pak se informujte o aktuálních akcích, kdy můžete získat třeba první půjčku bez doložení příjmu zdarma anebo část splátek zpět. Některé společnosti lákají na soutěže a atraktivní výhry, jiné třeba na odměnu v podobě snížené úrokové sazby za řádné splácení. Vždy se však dopředu informujte o tom, jakými podmínkami je získání výhody podmíněné.

Rada č. 5: Závazky neignorujte

Vzali jste si klasickou krátkodobou půjčku anebo splácíte hypoteční úvěr či leasing? V životě každého z nás se může stát cokoli. Pokud už dopředu víte, že následující splátku nedokážete uhradit, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete nejen na odkladu splátek, ale také na nově nastaveném splátkovém kalendáři.

Rada č. 6. Zvažte možnost konsolidace anebo refinancování

Přerůstají vám závazky přes hlavu a ve schránce se vám hromadí upomínky od věřitelů? Zlevněte si jednotlivé půjčky anebo si nechte sjednotit více půjček do jednoho obřího balíku. Využijte možnosti konsolidace anebo refinancování nevýhodných půjček. V nejzazším případě se nabízí také možnost oddlužení – čili vyhlášení osobního bankrotu. Myslete však na to, že podmínky oddlužení jsou poměrně náročné a nesplní je každý.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *