Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Co je endodoncie a kdy je nezbytná?

Péče o zuby by měla být prioritou každého z nás. Pokud se totiž podcení, mohou nastat velmi nepříjemné následky, které skutečně zabolí vás i vaši peněženku. Jestliže se vám v zubu vytvoří skutečně hluboký zubní kaz nebo dojde třeba až k zánětu zubní dřeně, bude nezbytné provést tzv. endodoncii. Jak by takové ošetření mělo probíhat a jak se na něj připravit?

Co očekávat?

Pokud se ptáte, co je endodoncie, je asi nejlepší nejprve si říct, kdy vás může potkat. Nejčastěji se s ní setkají lidé, u kterých zubní kaz pronikne nejen sklovinou, ale také dentinem a dostane se až k zubní dřeni. Zub poté začne být velmi bolestivý a je nutné přistoupit právě k odstranění části zubní dřeně. Tento zákrok je náročný, ale pokud jej zubař provede správně, nemusíte o zákroku za pár dní vůbec vědět a můžete se v pohodě vrátit ke svému životu. Dobrý zubař vám vše dopředu vysvětlí, zdůvodní, proč je právě tento zákrok nezbytný a doporučí vám vhodná opatření k co nejrychlejšímu uzdravení.

Není se třeba bát

Kompletní endodontické ošetření obvykle probíhá během jedné, maximálně dvou návštěv u zubaře. Při nich vám zubař kanálky zprůchodní, vydesinfikuje a vloží do nich vápníkovou vložku. Následně je potřeba kanálky definitivně uzavřít, aby nedošlo k další kontaminaci bakteriemi. Ošetření probíhá v anestezii, takže by nemělo být bolestivé, ale je samozřejmě zcela běžné, že po čištění kanálků je zub více citlivý a několik dní či i týdnů může pobolívat.

Prevence potíží

Je samozřejmě ideální jakýmkoliv problémům se zuby předcházet. Toho docílíte nejen pravidelným a pečlivým čištěním, ale také návštěvou zubaře a dentálního hygienisty. Potřebná zubní hygiena by tedy měla být komplexní a zahrnovat nejen vaši péči, ale také dohled odborníků, kteří mohou včas zachytit možné problémy a řešit je ještě bezbolestně a snadno.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *