Chryzantémy se již po desetiletí používají jako barevné podzimní květiny na záhony nebo hroby. Mnoho z nás je však po odkvětu automaticky vyhodí. Je to škoda, protože většina chryzantém prodávaných na podzim jsou ve skutečnosti mrazuvzdorné odrůdy.
Chryzantémy jsou téměř bezúdržbové, a to i jako trvalky.
Tyto podzimní květiny se jako trvalky snadno udržují. Pokud je vysadíte venku na záhony, jsou prakticky bezúdržbové, kromě občasného řezu pro krásné a silné květy. Další výhodou je, že jsou velmi odolné vůči škůdcům. Pokud chcete, aby kvetly i příští rok, ujistěte se především, že máte správný druh chryzantémy. Zahradní chryzantémy, které se pěstují jako trvalky, jsou nejvhodnější pro záchranu.
Chryzantémy v květináčích
Hlavní ochranou chryzantém pěstovaných v květináčích venku je jejich umístění na bezpečné místo před prvními mrazy. Ačkoli chryzantémy přežijí chlad a mírné mrazy, silnější mrazy obvykle kořeny v květináči trvale zničí. Nemusíte nic riskovat – jednoduše je přemístěte dovnitř, na verandu nebo do chladnější místnosti uvnitř.
Je sice pravda, že chryzantémy v květináčích můžete vysadit do volné půdy, ale vhodná doba je konec léta nebo začátek podzimu.
Chryzantémy v květináčích vysazené na záhonech
Pokud pěstujete chryzantémy na záhonech, mohou bezpečně přezimovat venku, pokud byly v zemi alespoň čtyři až šest týdnů před prvními mrazy. Nezkracujte je. Listy a stonky jim poskytují dodatečnou ochranu během zimy. Kolem rostlin naneste silnou vrstvu (10 cm) mulče, který pomůže izolovat kořeny.
Kdy vrátit chryzantémy v květináčích ven?
S příchodem jara můžete začít připravovat chryzantémy na život venku. Jakmile pomine hrozba mrazů, vysazujte je ven jako všechny ostatní trvalky. Rozdělte příliš velké trsy na menší a získáte krásné nové rostliny. Během prvních týdnů po výsadbě chryzantémy dobře zalévejte, aby se lépe usadily v půdě. Tyto květiny preferují bohatou, úrodnou a dobře propustnou půdu, takže přidání kompostu při výsadbě na záhony podpoří jejich zdraví a zdárný růst.
zdroj: Urobsisam.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Stanislav Doronenko