Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Co je třeba udělat, aby vaše chryzantémy přežily zimu bez problémů?

Chryzantémy se již po desetiletí používají jako barevné podzimní květiny na záhony nebo hroby. Mnoho z nás je však po odkvětu automaticky vyhodí. Je to škoda, protože většina chryzantém prodávaných na podzim jsou ve skutečnosti mrazuvzdorné odrůdy.

Chryzantémy jsou téměř bezúdržbové, a to i jako trvalky.

Tyto podzimní květiny se jako trvalky snadno udržují. Pokud je vysadíte venku na záhony, jsou prakticky bezúdržbové, kromě občasného řezu pro krásné a silné květy. Další výhodou je, že jsou velmi odolné vůči škůdcům. Pokud chcete, aby kvetly i příští rok, ujistěte se především, že máte správný druh chryzantémy. Zahradní chryzantémy, které se pěstují jako trvalky, jsou nejvhodnější pro záchranu.

Chryzantémy v květináčích

Hlavní ochranou chryzantém pěstovaných v květináčích venku je jejich umístění na bezpečné místo před prvními mrazy. Ačkoli chryzantémy přežijí chlad a mírné mrazy, silnější mrazy obvykle kořeny v květináči trvale zničí. Nemusíte nic riskovat – jednoduše je přemístěte dovnitř, na verandu nebo do chladnější místnosti uvnitř.

Je sice pravda, že chryzantémy v květináčích můžete vysadit do volné půdy, ale vhodná doba je konec léta nebo začátek podzimu.

Chryzantémy v květináčích vysazené na záhonech

Pokud pěstujete chryzantémy na záhonech, mohou bezpečně přezimovat venku, pokud byly v zemi alespoň čtyři až šest týdnů před prvními mrazy. Nezkracujte je. Listy a stonky jim poskytují dodatečnou ochranu během zimy. Kolem rostlin naneste silnou vrstvu (10 cm) mulče, který pomůže izolovat kořeny.

Kdy vrátit chryzantémy v květináčích ven?

S příchodem jara můžete začít připravovat chryzantémy na život venku. Jakmile pomine hrozba mrazů, vysazujte je ven jako všechny ostatní trvalky. Rozdělte příliš velké trsy na menší a získáte krásné nové rostliny. Během prvních týdnů po výsadbě chryzantémy dobře zalévejte, aby se lépe usadily v půdě. Tyto květiny preferují bohatou, úrodnou a dobře propustnou půdu, takže přidání kompostu při výsadbě na záhony podpoří jejich zdraví a zdárný růst.

zdroj: Urobsisam.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Stanislav Doronenko