Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Feng Shui – východní nebo západní učení? Které je to správné?

Všude se objevují “osvědčené rady Feng Shui”, které mají do našich životů přitáhnout bohatství, štěstí a lásku. Pokud umístíte červenou figurku do správného rohu v ložnici, budete mít šťastné manželství. Zvonkohra v jihovýchodní části balkonu zase zažene případné neštěstí a zrcadlo naproti vchodovým dveřím nedovolí, aby do bytu vstoupila nová energie.

Paradoxem dnešní doby plné informací jsou dezinformace. Ne vše, co se vydává za Feng Shui, je skutečně Feng Shui. V nedávném článku jsme vás informovali o základech Feng Shui pro váš domov a o tom, jak funguje energie Qi. V tom dnešním si povíme více o východních a západních naukách Feng Shui.

Feng Shui a jeho dva směry

Učení Feng Shui se dělí na dva směry: západní, tzv. new age, a východní, tradiční učení. Jste zmatení a nevíte, který si vybrat? Sepsali jsme pro vás základní rozdíly mezi těmito směry, které byste rozhodně měli znát, než si zařídíte svůj nový šťastný domov.

Starobylé učení Feng Shui od našich čínských předků


Východní Feng Shui má své základy ve starobylé tradici čínské filozofie a v technikách čínské metafyziky. Kořeny východního učení se ztrácejí v hlubinách času. Nejstarší zaznamenané stopy těchto učení pocházejí z doby před 6 000 lety. Věděli jste, že původně se toto učení používalo k nalezení nejlepšího místa pro uložení ostatků zesnulých panovníků?


Později se takzvané učení jang feng-šuej začalo praktikovat k určení vhodného místa a lokality pro stavbu klášterů, císařských paláců, a dokonce i pro zakládání nových čínských měst.

Sekta černého klobouku

Západní učení Feng Shui vzniklo v 80. letech 19. století a bylo přeneseno do Ameriky. Stoupenci tohoto učení si říkají sekta Černého klobouku a zaměřují se především na symboly, různé rituály nebo umístění vhodných předmětů v prostoru.

Jaké jsou rozdíly mezi klasickým učením a moderním Feng Shui?
Jaké jsou tedy rozdíly mezi východním a západním učením? V následujících řádcích vám nabízíme několik klíčových rozdílů mezi oběma směry. Získáte tak přehled a budete si moci při zařizování svého nového domova vybrat ten, který vám vyhovuje nejvíce.

Kde se nachází sever?

Východní feng-šuej používá kompas k orientaci předmětů v prostoru vzhledem k magnetickému poli Země. Zkoumá přírodní podmínky, například orientaci hor a vody vůči danému obydlí. Důležitý je tedy výběr vhodného místa v krajině a orientace klíčových prvků stavby, jako jsou vstupní dveře, tvar budovy a další, vzhledem ke světovým stranám.

Západní učení kompas vůbec nepoužívají. Při určování světových stran se spoléhá na vstupní dveře domu, které představují sever. Zadní stěna domu naopak představuje jih. Výhodou tohoto učení je rychlá orientace v jakémkoli prostoru. Mnoho amerických domácností funguje právě na tomto principu. Nevýhodou však může být, že nezohledňuje reálné světové strany.

Jste středem všeho dění

U tradičních východních nauk je velmi důležité brát ohled na konkrétní obyvatele, pro které je daný prostor domovem. Ti jsou totiž velmi důležitým faktorem při energetických výpočtech prostoru. Ve východních naukách jde o to, jak konkrétní místo a prostor působí na toho a toho člověka. Může se stát, že se někdo bude v bytě cítit dobře a někdo jiný se v tomtéž bytě bude cítit nepříjemně.
Západní učení se zaměřují pouze na prostor a předměty v něm. Vliv jeho obyvatel nepovažuje za směrodatný.

Výzdoba interiéru

Tradiční východní učení neklade důraz na výzdobu interiéru, rituály ani barvy, protože různé symboly mají v různých kulturách odlišný, často rozdílný význam.

Přesto by se vliv symbolů neměl podceňovat. Ovlivňují naši psychiku, která si je spojuje s žádoucími událostmi a spouští tak v našem podvědomí cílený program.

Autor: Denisa Štefunková, Titulní obrázek: angelsover, zdroj: Byvaniein.sk