O čem je japonská architektura? Pod vlivem moderních technologií a pracovních povinností naše společnost někdy zapomíná na vlastní zvědavost a dětské nadšení. Buďme upřímní, kolik z nás se loni v létě těšilo ze šumění listí? A kolik z nás se na chvíli zastavilo a pozorovalo tvary sněhových vloček?
Například v Japonsku je běžné, že se za letní noci sejde skupina přátel jen proto, aby pozorovala světlušky nebo noční oblohu. Japonci milují přírodu a přizpůsobili jí celý svůj život, včetně svého životního prostoru.
Japonská architektura je hluboce zakořeněna v přírodě
Snad proto, že Japonsko je ostrovní stát, měli jeho obyvatelé vždy úzký vztah k přírodě. Je pro ně samozřejmostí všímat si a oceňovat krásu všude kolem, obdivovat přírodu, keramickou vázu nebo dřevěnou, ručně vyřezávanou sochu u souseda. Japonci věří, že krása je dynamická a může se odehrávat mezi člověkem a čímkoli jiným. Tradiční japonské vnímání krásy nazývají výrazem wabi-sabi. Jde o hlubší vnímání krásy, o schopnost vidět a ocenit prostou krásu.
Východní a západní jednoduchost
Jednoduchost pro naši euroamerickou moderní kulturu představuje spíše geometricky orientovaný interiér. Zahrnuje hladké materiály, nové technologie a zaměřuje se na funkčnost či racionalitu interiéru a exteriéru budovy.
Naproti tomu jednoduchost v japonském pojetí vychází z tradice, mystiky a náboženství. Nesnaží se vytvářet velkolepé stavby, protože nic není věčné a vše časem pomíjí. Pro Japonce je nejdůležitější příroda, v níž nacházejí inspiraci.
Moderní japonská architektura – v souladu s přírodou
Úspěch japonské architektury spočívá právě v úzkém propojení člověka s přírodou. A tento vztah je plně harmonický.
Podíváme-li se na japonské písmo, zjistíme, že kombinací piktogramů pro “dům” a “zahradu” vzniklo v japonštině slovo “domov”. I to vypovídá o trvalém a nepřerušovaném vztahu mezi vnějším a vnitřním prostorem domova. Proto Japonci stavějí svá obydlí kolem stromů, ve stromech nebo je dokonce připomínají.
Místo dokonalých, lesklých materiálů volí přírodní, asymetrické. Stavebním materiálem je často podlahový beton a stavby jsou v přírodních barvách – hnědé a béžové.
Exteriér a interiér nejsou jasně vymezeny a většinou jsou odděleny pouze posuvnými papírovými dveřmi zvanými šódži. Terasa slouží jako vstup pro hosty. Uvnitř domu snadno najdete keramickou vázu s čerstvými květinami, otevřené ohniště nebo zelenou zahradu. V tomto případě jsou obytné místnosti umístěny kolem této zahrady.
Autor: Denisa Š., Titulní obrázek: Freepik, zdroj: Byvaniein.sk