Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Fotografie, která ukončila dětskou práci v USA: autor ji vytvořil tajně a kritizoval firmy

Fotografovi se podařilo zachytit drsnou realitu života dětí, které musely pracovat, aby uživily své rodiny. Při těchto zaměstnáních se dospívajícím často zhoršoval zdravotní stav a někteří se z nich už nikdy neuzdravili. Jak uvádí Unilad, tyto záběry vedly ke změnám předpisů v USA a k vytvoření zákona o dětské práci, který omezil pracovní dobu dětí mladších 16 let.

V březnu 2023 byl ve Sněmovně reprezentantů USA předložen návrh zákona, který by umožnil 16 a 17letým pracovat v důlním průmyslu a podílet se na některých mechanizovaných operacích pod dohledem rodičů. Tato úprava vyvolala odpor mnoha Američanů, kteří se odvolávali na téměř 90 let starý zákon o dětské práci a sdíleli obrázek, který tuto iniciativu vyvolal.

Na snímku, který pořídil fotograf Lewis Hine, jsou tři mladé dívky pokryté hlínou. Ty podle autora pracovaly v konzervárenské společnosti Maggioni, která od roku 1870 dodává ústřice sbírané ve volné přírodě. Mezitím šestiletá Josie, šestiletá Bertha a desetiletá Sophie vykonávaly práci v pobočce v Port Royal v Jižní Karolíně.

Hine pořídil tento snímek, když pracoval jako investigativní fotograf pro tehdejší Národní výbor pro dětskou práci (NCLC). Snímky přitom dokumentovaly pracovní a životní podmínky dětí v letech 1908-1924.

Podle Kongresové knihovny přišel Hine pořídit snímky v přestrojení a vydával se za prodavače pohlednic a průmyslového fotografa, který fotografoval výrobní stroje. Pokud se však nemohl dostat dovnitř, jednoduše počkal venku, až děti dokončí svou práci.

V minulosti firmy rády zaměstnávaly děti, protože jim mohly platit nižší mzdy a díky jejich malým rukám uměly dobře montovat a obsluhovat malé nástroje. Těžká práce však měla následky na zdraví dětí, protože způsobovala zpomalení růstu a nemoci, jako je tuberkulóza a bronchitida.

Mnoho dětí se také potýkalo s větším počtem úrazů způsobených fyzickou a psychickou únavou. “Jsou zaměstnání, která dětem přinášejí výhody, a jsou zaměstnání, která přinášejí zisky pouze zaměstnavatelům. Cílem těchto činností není vyškolit mladistvé, ale získat z jejich práce vysoké zisky,” uvedl Hine ve svém projevu z roku 1908.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Unilad.com, Loc.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/VinnieRattolle