Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Jak pěstovat exotickou sloní nohu v interiéru?

Rostlina s latinským názvem Beaucarnea recurvata je oblíbená právě pro svůj vzhled, který připomíná palmu, ale v mnohem menším provedení. Je to dáno tvarem a růstovým habitem listů, které se spolu s chobotem přizpůsobily drsným podmínkám suchých mexických oblastí, odkud k nám sloní noha přišla. Jako náhrada za palmy se začíná prosazovat v mnoha interiérech, kde není dostatek místa pro pěstování vyšších odrůd. Její nižší vzrůst, který ji předurčuje k pěstování v interiéru, však není jediným pozitivním aspektem. Za největší přednosti této rostliny se považuje její mrazuvzdornost, minimální nároky a schopnost přizpůsobit se místním podmínkám, díky čemuž se jí může dařit v každém slovenském interiéru.

Jak vypadá sloní noha a čím je typická?
1. Ve volné přírodě dorůstá v původních podmínkách do výšky 8 až 10 metrů.

2. U nás se pěstuje pouze v interiéru, kde dosahuje maximální výšky 1 až 2 metry.

3. Rostlina se vyznačuje hnědým dřevnatým stonkem, který připomíná sloní nohu.

4. Spodní část dřevnatého kmene je široká a směrem k vrcholu se postupně zužuje.

5. Spodní část kmene je širší a slouží především jako zásobárna vody pro rostlinu.

6. Na vrcholu kmene vyrůstá hustý trs zelených svěšených listů.

7. Až 90 cm dlouhé listy jsou úzké a jejich zelený povrch je lesklý.

8. Sloní noha pěstovaná v interiéru nekvete, doma v Mexiku má květy krémové barvy.

Ačkoli je sloní noha známá jako přizpůsobivá, vzhledem k jejímu teplomilnému původu v mexických a texaských polopouštích se specifickými klimatickými podmínkami ji nelze pěstovat kdekoli. V naší oblasti není schopen přežít zimu, proto se pěstuje pouze jako okrasný pokojový druh. V teplejších obdobích ji lze chovat na balkoně nebo terase, ale na podzim, když sluneční světlo slábne a teploty postupně klesají, je třeba ji přemístit do interiéru. Zde vynikne jako stolní rostlina, jako živá zelená dekorace na poličce nebo jako miniaturní palma umístěná na zemi ve viditelné části místnosti.

Podmínky pro pěstování sloní stopy

Umístění
Při pěstování sloních nohou hraje zásadní roli výběr místa. Stejně jako ostatní sukulenty potřebuje sloní noha dostatek denního světla, aby se jí dařilo. V intenzivních dávkách mu nevadí přímé sluneční světlo po dobu několika hodin. Lze ji také pěstovat přímo u okna.

Půda
Půda, do které je sloní noha zasazena, by se měla co nejvíce podobat půdě v původních polopouštních podmínkách. Doporučuje se vytvořit kombinovaný substrát z písku a hlíny nebo použít hlinitou půdu s příměsí písku. Aby půda obsahovala dostatek živin, lze ji doplnit trochou kvalitní rašeliny.

Hrnec
Vodítkem při pěstování sloní nohy je také typ a tvar vhodného květináče. Vzhledem k tvaru kmene je potřeba větší květináč, ve kterém bude široká základna kmene vypadat estetičtěji. Dno nemusí být příliš hluboké, protože rostlina má krátké kořeny. Ocení však hliněnou nádobu, která na rozdíl od běžných plastových nádob lépe dýchá.

Doba výsadby
Jaro je vhodnou dobou pro výsadbu sloní nohy. Pěstitelé, kteří mají s touto rostlinou bohaté zkušenosti, nedoporučují její výsadbu v jiném ročním období. Totéž platí pro přesazování do většího květináče, které se doporučuje provést v dubnu nebo květnu.

zdroj: stylovebyvanie.sk, Titulní fotografie: Pixabay/Olena758

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *