Lidé se dělí na ty, co milují grilování a na ty co jej nemilují. Grilovat lze po celý rok, pokud k tomu máte přizpůsobený prostor pro použití grilu. Uzavřený gril patří mezi ty nejlepší. Aby však jídlo dobře chutnalo, gril byl dlouho funkční, a abyste jedli zdravě bez připálených zbytků, je nutné gril řádně čistit.
Dobrý kuchař ví, že v uklizené kuchyni se dobře vaří. A stejně to platí i v případě grilovacího zařízení. Nejlepší službu prokážete hlavně sami sobě, když po skončení hodování očistíte mřížku. A to po každé přípravě pokrmu. Na trhu jsou k dispozici grily plynové, elektrické a na pevná paliva. Koks, dřevo či dřevěné uhlí. Způsob očisty mřížky, poklopu, nádobky a celého těla grilu je téměř totožný, až na pár výjimek, pro všechny druhy topiva.
Jak již bylo řečeno. Mřížku čistěte po každém použití. V případě švédských stolů, kdy grilujete jak maso, tak i zeleninu, je dobré ji očistit i v mezi jednotlivými chody. Zabráníte tak přebíjení jídla jinou chutí předchozího pokrmu. Mřížky se vyrábí z nerezu, litiny nebo smaltu. Smalt je náchylný k odloupnutí, proto na jeho očistu používejte kartáč s mosaznými štětinami. Na vše ostatní postačí ocelový.
U elektrických a plynových hořáků, nechte mřížku prvně opálit. Zbytky zmizí a navíc se tak mřížka sama konzervuje a nerezaví. A ty, které ne, vezměte kartáčem. Zahradní grily na pevná paliva nechte prvně vychladnout, abyste se nepopálili. Poté přejeďte kartáčem. Vhodné je také odstranit veškerý popel a nečistoty. A dno občas otřít vlhkým hadrem. Nikdy nepoužívejte prostředky určené na trouby. Pokud bojujete s opravdu velkým znečištěním, kupte si ekologický produkt určený výhradně pro grily. Vodu a houbu použijte i pro omytí krytu a nádobek zachycující mastnotu. Vše poté vytřete do sucha. V grilu nesmí stát voda. I proto při jeho zazimování, přehoďte přes přístroj plachtu, která jej ochrání před vlhkostí i mrazem.