Pokud patříte mezi ty, kteří dávají přednost umělému vánočnímu stromku před živým, máme pro vás několik užitečných tipů a rad, jak vybrat ten nejkrásnější.
S blížícími se vánočními svátky se umělé vánoční stromky stávají čím dál tím oblíbenějším zbožím. Na pultech obchodů se letos objevují desítky druhů v různých tvarech a velikostech, aby si zákazníci mohli vybrat ten nejkrásnější a nejvhodnější vánoční stromek. Abychom vám usnadnili orientaci a správný výběr, přinášíme přehled historie umělých vánočních stromků, seznam jejich výhod a několik osvědčených tipů, které vám pomohou vybrat ten nejlepší model.
Podle čeho vybírat umělý vánoční stromek?
Tvar
V současné době je u prodejců umělých vánočních stromků k dispozici celá řada modelů různých tvarů. Zatímco některé mají vzhled pyramidy, jiné mají spíše tvar kužele. Tvar souvisí také s druhem jehličnanů, které napodobují, čemuž se při výrobě přizpůsobuje tvar, hustota a délka jehlic. Nejoblíbenější umělé vánoční stromky jsou ty, jejichž design je inspirován smrkem nebo jedlí.
Hustota
Umělé vánoční stromky mají oproti živým také tu výhodu, že jednotlivé větve lze řezat na míru. Majitel se rozhoduje, zda chce hustý stromek, nebo tenčí, na kterém vyniknou vánoční ozdoby. Hustota jehlic se také liší podle toho, jaký jehličnan model napodobuje. Záleží také na zbarvení stromu, i když to ovlivňuje jeho hustý vzhled pouze vizuálně. Zejména bílé nebo stříbrné jehličky se mohou na pohled zdát o něco hustší.
Velikost
S hustotou souvisí také velikost a výška stromu. Právě to ovlivňuje, zda lze daný model umístit do volného prostoru uprostřed místnosti, nebo zda se hodí spíše někam do rohu. V prodeji je řada velikostí, od nejmenších, které dosahují výšky kolem 1 metru, až po vysoké 2,5metrové modely s delší horní větví. Nejoblíbenějšími modely jsou 150 cm a 180 cm. Kromě interiérových stromků se prodávají také malé umělé vánoční stromky na stůl, které jsou nižší než 50 cm a slouží pouze jako doplňková vánoční dekorace.
Materiál
Zatímco klasické umělé vánoční stromky jsou vyrobeny z PVC, 3D modely jsou vyrobeny z PE materiálů. V obou případech se jedná o umělé plastové směsi, s tím rozdílem, že PE materiály jsou méně škodlivé a méně hořlavé. Výrobci se však postupně snaží kombinovat plastové výrobní směsi s jinými prvky, které tolik nezatěžují životní prostředí.
Cena
Kombinace výše uvedených faktorů ovlivňuje cenu stromu. Může být také ovlivněna značkou, pod kterou je model vyráběn a distribuován. Umělý vánoční stromek dobré značky s dobrým jménem bude zpravidla dražší bez ohledu na to, zda je výrobek kvalitnější než modely výrobců s horší pověstí, ale s prémiovým sortimentem.
Pozitiva umělého vánočního stromku
Vůni živého stromu lze jen těžko nahradit, ale přesto je s ní spojeno několik mínusů. Ty vás nebudou trápit, pokud se rozhodnete pro umělý vánoční stromek se všemi jeho přednostmi, ať už si vyberete jakýkoli model a značku.
Čistota
Žádné spadlé jehly, žádná pryskyřice, žádný nepořádek. S umělým vánočním stromkem se vyhnete starostem s pravidelným úklidem okolí.
Odolnost
Pokud si koupíte kvalitní umělý vánoční stromek, bude mít životnost několik let. To neplatí pro živé stromy, které vydrží pouze jednu sezónu.
Žádné kácení
Čím více umělých stromků, tím méně živých stromků se pokácí a po svátcích skončí v popelnici. Nemluvě o úspoře práce, kterou kácení vyžaduje.
Široká škála
Dalším pozitivem je možnost vybrat si umělý vánoční stromek na míru. Výrobci nabízejí různé barvy, velikosti a hustoty. V případě nových 3D stromů můžete dokonce použít design, který je věrohodnou imitací živých stromů.
Umělý vánoční stromek vám vydrží několik let, proto jeho výběru věnujte pozornost. Pro správné sladění s vánoční výzdobou doporučujeme zakoupit vhodné ozdoby a nová vánoční světla. Doufáme, že jste se rozhodli správně a že váš nový vánoční stromek přispěje ke spokojenému prožití nejkrásnějších svátků v roce.
zdroj: Stylovebyvanie.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/xsonicchaos