Klasická sedmitečná beruška byla vždy symbolem štěstí a dětských říkanek. V dnešní době se však stále častěji setkáváme s jiným druhem berušky, který už není tak příjemný. Asijské berušky (Harmonia axyridis) jsou stejně jako berušky obecné predátory mnoha druhů škodlivého hmyzu, zejména mšic.
Má to však háček. Svou škodlivostí předstihly ostatní druhy berušek z čeledi beruškovitých (Coccinellidae). Koncem října nás mohou překvapit silnými nájezdy – hledají úkryt před zimou v našich domech.
Asijské berušky (východní berušky), jinak známé jako berušky harlekýn, způsobují velké škody na domech, dvorech a zahradách. Na podzim nemají problém prolézt i do domů. V těchto podzimních týdnech je můžete spatřit v houfech nejen na fasádách a u oken domů, ale také na balkonech a kolem oken bytových domů. Jakmile otevřete dveře nebo okno, vletí dovnitř.
Když se dostanou dovnitř, lezou po oknech, stěnách, nábytku a létají z jedné místnosti do druhé. Stejně jako ostatní berušky i asijské druhy vylučují při vyrušení nažloutlou páchnoucí tekutinu, která může zabarvit stěny, nábytek a textilie. Na rozdíl od jiných berušek mohou tyto berušky kousnout, pokud vám přistanou na kůži.
Přestože kousnutí neškodí lidem, škodí zvířatům. Podle entomologa Oldřicha Nedvěda jsou známy případy, kdy se u zvířat po kontaktu s beruškami tohoto typu objevily problémy se sliznicemi. Pokud zvíře pozře asijskou berušku (zejména ve velkém množství), může být letargické a odmítat potravu, protože tyto berušky obsahují jedovaté alkaloidy.
zdroj: urobsisam.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/kie-ker