Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Koncem října vás možná překvapí silnou invazí! Asijské berušky napadají domy, jsou otravné a koušou. Jak se jich zbavit?

Klasická sedmitečná beruška byla vždy symbolem štěstí a dětských říkanek. V dnešní době se však stále častěji setkáváme s jiným druhem berušky, který už není tak příjemný. Asijské berušky (Harmonia axyridis) jsou stejně jako berušky obecné predátory mnoha druhů škodlivého hmyzu, zejména mšic.

Má to však háček. Svou škodlivostí předstihly ostatní druhy berušek z čeledi beruškovitých (Coccinellidae). Koncem října nás mohou překvapit silnými nájezdy – hledají úkryt před zimou v našich domech.

Asijské berušky (východní berušky), jinak známé jako berušky harlekýn, způsobují velké škody na domech, dvorech a zahradách. Na podzim nemají problém prolézt i do domů. V těchto podzimních týdnech je můžete spatřit v houfech nejen na fasádách a u oken domů, ale také na balkonech a kolem oken bytových domů. Jakmile otevřete dveře nebo okno, vletí dovnitř.

Když se dostanou dovnitř, lezou po oknech, stěnách, nábytku a létají z jedné místnosti do druhé. Stejně jako ostatní berušky i asijské druhy vylučují při vyrušení nažloutlou páchnoucí tekutinu, která může zabarvit stěny, nábytek a textilie. Na rozdíl od jiných berušek mohou tyto berušky kousnout, pokud vám přistanou na kůži.

Přestože kousnutí neškodí lidem, škodí zvířatům. Podle entomologa Oldřicha Nedvěda jsou známy případy, kdy se u zvířat po kontaktu s beruškami tohoto typu objevily problémy se sliznicemi. Pokud zvíře pozře asijskou berušku (zejména ve velkém množství), může být letargické a odmítat potravu, protože tyto berušky obsahují jedovaté alkaloidy.

3 způsoby, jak se zbavit asijských berušek

  1. Vysávání
    Nejjednodušší a nejpřímější způsob, jak se zbavit asijských berušek v interiéru, je vysát je vysavačem. Vzhledem k tomu, že v nouzi vydávají nepříjemný zápach, je vhodné použít k tomuto účelu venkovní vysavač, který běžně nepoužíváte v interiéru. Po vysátí brouků sáček vysavače pevně uzavřete a zlikvidujte.
  2. Světelné pasti
    Dobrým pomocníkem jsou také lehké pasti na hmyz. Jsou účinné pro přilákání a hubení asijských berušek v interiéru, zejména na půdách a v jiných tmavých uzavřených prostorách. Je důležité, aby světlo pasti bylo jediným světlem v místnosti. Pravidelně kontrolujte a čistěte past, zejména při silném napadení.
  3. Postřik insekticidy
    V obchodech se zahradnickými potřebami najdete řadu insekticidních postřiků. Stejné postřiky, které jsou účinné proti jiným broukům, mouchám, švábům a mravencům, jsou účinné i proti asijským beruškám. Sprej aplikujte uvnitř nebo zvenku kolem okenních rámů, do škvír a štěrbin, kudy lezou dovnitř nebo ven. Dobrou zprávou je, že se nerozmnožují v uzavřených prostorách. Na stejné místo se však mohou vrátit i v příští sezóně.

zdroj: urobsisam.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/kie-ker