Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Karlštejn je dominantou Českého krasu

Většina obyvatel České republiky se během teplých, letních měsíců žene do náruče zahraničních dovolených. Přitom ovšem mnohdy zapomíná poznat rodnou zemi a také krásy, které se v ní nacházejí. Navštívili jste už někdy kupříkladu Český kras? Pokud ne, v tomto článku se dozvíte, proč je to podle nás chyba.

Český kras snoubí přírodní a kulturní památky

Území Českého krasu se rozkládá v blízkosti hlavního města Prahy a každoročně do svých útrob přiláká poměrně velké množství turistů z celého světa. Vděčí za to především dokonalé kombinaci přírodních a kulturních památek. Jaká konkrétní místa jednoznačně stojí za návštěvu? V prvé řadě je to bezpochyby hrad Karlštejn a stejnojmenná vesnička, kde se nachází řada stánků s občerstvením, upomínkovými předměty nebo také romantický hotel Karlštejn, jenž vám umožní strávit noc pod největší dominantou dané lokality.

Co se samotného hradu týče, ten nechal postavit otec vlasti Karel IV., podle něhož také získal název. Areál hradu můžete prozkoumat v rámci tří prohlídkových okruhů. Jeden vás zavede do soukromých komnat císaře, druhý představí posvátné prostory a třetí vám poskytne vyhlídku z Velké věže.

O středověké pevnosti dodnes koluje řada pověstí a mýtů. Na hradě například údajně nesměly pobývat ženy, což se stalo předlohou pro populární filmový muzikál Noc na Karlštejně. Příběh se však nezakládá na pravdě.

Unikátní příroda je všude, kam dohlédnete

Český kras ale samozřejmě není pouze o Karlštejnu, ale obsahuje i další skvělá místa, která vám nesmějí uniknout. Za návštěvu určitě stojí také Lomy Amerika, která vás jako lusknutím prstu přenesou do úplně jiného prostředí, Koněpruské jeskyně, do jejichž úzkých chodeb vstoupí jen ti odvážnější, nebo Svatý Jan pod Skalou, který poskytuje celou řadu naučných stezek.

Je jasné, že všechny zmíněné úseky nestihnete navštívit v rámci jednoho jediného dne. Proto vám skvěle poslouží ubytování pod Karlštejnem, které je takovým středobodem lokality, odkud se můžete rozlétnout do všech světových stran.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *