Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Koleus: Pěstování, péče a množení

Lidové názvy africká kopřiva a okrasná kopřiva nejsou náhodné. Rostlina s latinským názvem Coleus je získala díky podobnosti svých listů s klasickou kopřivou rostoucí u nás. Blízká je i dalším bylinám, které se hojně vyskytují na našich zahradách nebo ve volné přírodě. Některé botanické studie ukazují, že mezi její příbuzné patří například tymián a šalvěj. Na rozdíl od nich se však primárně nepoužívá jako léčivá bylina. Její hlavní funkce je estetická. Do zahrad si začal nacházet cestu jako okrasná rostlina, která se pyšní jedněmi z nejkrásnějších listů ze všech afrických druhů vyskytujících se v našich exteriérech. Tento výčet lze rozšířit i o asijské zástupce, neboť některé druhy patřící do rodu koleus mají svůj původní domov v Asii.

Koleus se u nás pěstuje jako typická jednoletka

Listy si zachovávají pestré zbarvení po několik měsíců. V zemích svého původního výskytu mají díky vhodným klimatickým podmínkám povrch pokrytý různými barevnými strukturami, pruhy nebo strukturovanými vzory téměř po celý rok. U nás se čolek pěstuje “pouze” jako letnička. Jeho pestré olistění přináší pestrou paletu barev do exteriérů pouze do podzimu. Při správné péči vydrží v krásných pestrých barvách několik týdnů až do října. To se jim daří bez větší péče, protože koleus je známý svými minimálními nároky. Jediným větším požadavkem je vyšší teplota a s ní spojený dostatek denního světla, které rostlina potřebuje k vybarvení svých listů. To platí pro všechny známé odrůdy běžně pěstované u nás, ať už pocházejí z Afriky nebo Asie.

Koleus v zahradě a v domácnosti

Životnost této tropické krásky lze prodloužit pěstováním v interiéru. Několik odrůd lze pěstovat jako pokojové druhy, které budou plnit svou primární okrasnou funkci. Pro pěstování v interiéru však potřebují dostatek tepla a světla a tomu je třeba přizpůsobit i jejich umístění. V letních měsících je lze umístit také na balkon nebo terasu, kde se budou pěstovat i jako sezónní okrasné letničky. Nejlépe se však cítí na zahradních záhonech, ze kterých vykukují jejich pestře zbarvené listy, které zhruba do poloviny podzimu zpříjemňují celý exteriér.

Jak vybrat místo pro pěstování koleusů?

Výběr vhodného místa je ovlivněn výběrem pěstované odrůdy. Některé druhy potřebují více světla, jiné mohou prospívat v mírném stínu. Pro všechny druhy je vhodným stanovištěm částečný stín. Rostlina tak nebude pěstována v úplném stínu, ale zároveň nebude vystavena přímému slunečnímu záření, které by mohlo spálit listy. Potřebuje trochu světla v rozptýlené formě, zejména pro vybarvení. Čím více světla, tím výraznější vzory na listech.

Jaký substrát je vhodný pro pěstování koleusů?

Koleus nemá vysoké nároky na půdu. Vystačí si s běžným substrátem pro zahradní rostliny. Pro rychlý a zdravý růst potřebuje co nejpropustnější půdu a zároveň co nejlépe odvodněnou. Její pH by mělo být neutrální nebo mírně kyselé. Před výsadbou je třeba dbát na to, aby byl substrát dobře odvodněný. Příliš mokrá půda může vést k hnilobě kořenů, zejména když je rostlina mladá.

Jaká je ideální teplota pro pěstování Coleus?

T rostlina tropického původu nepotřebuje nadměrné teplo. Nízké teploty pod 16 °C jí však mohou uškodit. Proto se pěstuje jako typická letnička, která je schopna vydržet venku na zahradě přibližně do poloviny podzimu. Nejlépe se jí daří při teplotách kolem 20 °C. Prospívá jí také nižší vlhkost vzduchu a stanoviště bez průvanu.

Kdy vysadit Coleus?

Nejvhodnější doba pro výsadbu je přibližně v polovině jara. Přesná doba výsadby vždy závisí na venkovních teplotách. Pokud jsou denní teploty alespoň nad 12 °C, lze koleus vysazovat venku na záhony. Výsadba probíhá ze semen, která lze nechat několik dní klíčit na okenním parapetu nebo ve skleníku, kde si mladé výhonky postupně zvyknou na chladnější podmínky venku.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: stylovebyvanie.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Sajetpa at Malayalam Wikipedia