Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Na sílu, energii a zvýšení libida u pánů: Jak na zdravé a chutné husí sádlo?

Jak vyrobit ochucené husí sádlo? Není to tak těžké. Domácí sádlo je mnohem lepší volbou než to, které můžete koupit v obchodech. Nejlepší je použít velké kusy husí kůže, abyste připravili velké množství tuku. Husí sádlo má velmi příznivé dopady na zdraví.

„Husí sádlo je zdravá potravina, málo se to ví, ale je to takový olivový olej mezi živočišnými tuky,“ vysvětluje MUDr. Jan Vachek, primář interního oddělení Klatovské nemocnice na portálu plzeňského rozhlasu, „zatímco máslo obsahuje kolem 50 % nasycených mastných kyselin, v husím sádle jich je asi 30 %. Navíc pokud husa byla chovaná volně, obsahuje její sádlo i hodně omega 3 mastných kyselin v příznivém poměru vůči omega 6 mastným kyselinám, čili vůbec není žádný mýtus, že husí sádlo může mít i protizánětlivé účinky.“

Na sílu, energii a povzbuzení libida

Čisté husí sádlo vyškvařené jen tak s majoránkou a jablkem bylo kdysi podáváno také jako medicína, vychvaluje tuto starodávnou léčivou lahůdku server Prostě zdraví. Jíst ho měl každý, kdo potřeboval získat sílu a energii po nemoci a také bylo občas doporučováno pánům, kteří již v manželské posteli neměli tolik chuti a nálady jako dříve. Zevně se nejčastěji využívalo na revma, bolesti kloubů, páteře, záněty a je starších knihách můžeme najít i informace o ošetřování sádlem některých ranek či spálenin (ale to se dnes rozhodně nedoporučuje).

Ochucené husí sádlo má šmrnc

Doba přípravy vylepšeného husího sádla je zhruba jedna hodina a stupeň obtížnosti se dá popsat jako: zvládne každý, ubezpečuje čtenáře web Polki.pl. Jdeme na to.

Suroviny:

  • litr tuku a kousky husí kůže
  • cibule
  • velké jablko (kyselá odrůda)
  • sůl a čerstvě mletý pepř
  • 2 lžíce majoránky

Příprava:

Jak vyrobit husí sádlo? Samozřejmě si můžete koupit hotové, ale mnohem lepší (a zdravější) bude to, které si připravíte sami doma. Husí sádlo má řadu zdravotních benefitů, proto se po něm vyplatí sáhnout zejména v období nachlazení a dýchacích infekcí.

Způsob přípravy:

  1. Cibuli a oloupané jablko nakrájíme na kostičky, husí kůži a tuk nakrájíme na menší kousky.
  2. Vše dejte do kastrůlku, přidejte 2-3 lžíce vody a začněte ohřívat na mírném ohni.
  3. Když se tuk rozpustí, smažte a chvíli míchejte . Asi po 5-7 minutách přidejte cibuli a jablko. Smažte, dokud silně nezhnědnou.
  4. Směs nalijte do zavařovací sklenice a než husí sádlo dobře ztuhne, občas ho promíchejte.
  5. Sklenici s husím sádlem uzavřeme a uložíme do lednice.

Autor: Samo Buk, Zdroj: polki.pl, plzen.rozhlas.cz, prostezdravi.cz. ahaonline.sk, Náhledová fotografie: Wikimedia Commons / Public Domain