Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Nejdéle žijící zvířata na Zemi. Želvy se nedostali ani do top 5

Skuteční šampióni věku žijí ve vodě, často ve velkých hloubkách, kde jsou podmínky stabilní a konzistentní. Vědci nemohou zaznamenat narození a smrt každého člena druhu, takže obvykle odhadují maximální délku života na základě toho, co je známo o biologii druhu. Od starých po nejstarší, zde je 5 nejdéle žijících zvířat na světě dnes.

5. Oceánské quahog škeble

Oceánské quahog škeble (Arctica islandica) obývají severní Atlantik. Tento druh slané vody může žít ještě déle než ostatní mlži na tomto seznamu, sladkovodní perlorodka. Jedna oceánská škeble nalezená u pobřeží Islandu v roce 2006 byla podle Národního muzea ve Walesu stará 507 let(otevře se v nové záložce) ve Velké Británii Starověká škeble byla přezdívána Ming, protože se narodila v roce 1499, kdy Číně vládla dynastie Ming (od roku 1368 do roku 1644).

“V chladnějších vodách obklopujících Island má Ocean Quahog pomalejší metabolismus, a tak roste pomalu a může dokonce žít déle než 507 – vědci ještě nenašli staršího!” Anna Holmesová, kurátorka biodiverzity bezobratlých (mlžů) v Národním muzeu ve Walesu, napsala na webových stránkách muzea(otevře se v nové záložce) v roce 2020.

4. Černý korál

Korály vypadají jako barevné podvodní skály a rostliny, ale ve skutečnosti jsou tvořeny exoskelety bezobratlých nazývaných polypy. Tyto polypy se neustále množí a nahrazují se vytvořením geneticky identické kopie, která v průběhu času způsobuje, že struktura korálového exoskeletu roste větší a větší. Korály jsou proto tvořeny více identickými organismy, spíše než aby byly jediným organismem, takže životnost korálů je spíše týmovým úsilím.

Hlubinné černé korály patří mezi nejdéle žijící korály. Vzorky černých korálů nalezené u pobřeží Havaje byly radiokarbonem datovány na 4 265 let.

3. Skleněná houba

Houby jsou tvořeny koloniemi zvířat, podobně jako korály, a mohou také žít tisíce let. Skleněné houby patří mezi nejdéle žijící houby na Zemi. Členové této skupiny se často nacházejí v hlubokém oceánu a mají kostry, které se podobají sklu, odtud jejich jméno, podle NOAA. Studie z roku 2012 publikovaná v časopise Chemical Geology(otevře se v nové záložce) odhaduje, že skleněná houba patřící druhu Monorhaphis chuni byla stará asi 11 000 let. Jiné druhy hub mohou být schopny žít ještě déle.

2. Medúze Turritopsis dohrnii 

Turritopsis dohrnii se nazývá nesmrtelná medúza, protože může potenciálně žít věčně. Medúzy začínají život jako larvy, než se usadí na mořském dně a přemění se na polypy. Tyto polypy pak produkují volně plavající medúzy nebo medúzy. Zralé T. dohrnii jsou zvláštní v tom, že se mohou vrátit zpět do polypů, pokud jsou fyzicky poškozeni nebo hladoví, podle Amerického muzea přírodní historie(otevře se v nové záložce)a později se vrátí do stavu medúzy.

Medúzy, které pocházejí ze Středozemního moře, mohou opakovat tento výkon obrácení svého životního cyklu několikrát, a proto nemusí nikdy zemřít stářím za správných podmínek, podle Přírodovědného muzea(otevře se v nové záložce) v Londýně. T. dohrnii jsou malé – méně než 0,2 palce (4,5 milimetru) napříč – a jsou konzumovány jinými zvířaty, jako jsou ryby, nebo mohou zemřít jiným způsobem, což jim brání skutečně dosáhnout nesmrtelnosti.

1. Hydra

Hydra je skupina malých bezobratlých s měkkými těly, které se mírně podobají medúzám a stejně jako T. dohrnii mají potenciál žít věčně. Tito bezobratlí jsou z velké části tvořeni kmenovými buňkami, které se neustále regenerují duplikací nebo klonováním, takže se tato zvířata s přibývajícím věkem nezhoršují. Umírají v přirozených podmínkách kvůli hrozbám, jako jsou predátoři a nemoci, ale bez těchto vnějších nebezpečí by se mohli regenerovat navždy.

“Nezdá se, že by stárli, takže jsou potenciálně nesmrtelní,” řekl Daniel Martínez, profesor biologie na Pomona College v Claremontu v Kalifornii, který objevil nedostatek stárnutí hydry.

zdroj: LiveScience, NOAA, Titulní obrázek: Pixabay.com/Victoria_paint