Život má mnoho různých typů a forem. Někdy existují druhy, které používají sluneční paprsky k výrobě energie – jako rostliny, zatímco existují druhy, které se rozhodnou parazitizovat a poškodit hostitele.
Napoleon jednou čelil infekci způsobené motolicemi v krvi. Tito notoricky známí paraziti způsobují stav nazývaný schistosomiasis (aka bilharzia) a aby to bylo ještě horší, ne jeden, ale více než půl tuctu druhů rodu Schistosoma považuje lidi za své hostitele.
K infekci dochází prostřednictvím vody kontaminované larvami Schistosoma (nazývanými cercariae). Larvy pronikají kůží hostitele, pak krevním řečištěm do jater, střev, močových cest a mnoha dalších částí těla. Časté příznaky schistosomózy jsou svědění kůže, bolest břicha, průjem. V pozdějších stadiích však může způsobit vážné zdravotní problémy, jako je zvětšení jater, hematurie, infekce prostaty, fibróza močového měchýře a neplodnost.
Podle WHO bylo od roku 1851, kdy byla nemoc poprvé objevena, hlášeno více než 230 milionů případů schistosomózy.
Tento špagetovitý škrkavkový parazit může vypadat neškodně, ale ve skutečnosti je to právě naopak. Parazit, který způsobuje onemocnění vlasovcem medínským (GWD) u lidí, se přenáší, když člověk pije vodu kontaminovanou vodními blechami, které obsahují larvy Dracunculus medinensis. Symptomy onemocnění se začínají objevovat obvykle jeden rok po infekci, kdy jsou larvy dospělé.
Dospělá škrkavka uvolňuje své larvy a z kůže infikované osoby tím, že způsobuje puchýře podobné puchýřům. Pacient pociťuje bolest a pálení na těchto puchýřích a musí být často opláchnut vodou, což způsobuje prasknutí puchýřů a uvolnění larv parazitů. Tento proces může také způsobit vážné, život ohrožující bakteriální infekce.
Překvapivě neexistují žádné moderní léky nebo vakcíny, které by skutečně mohly léčit GWD.
Jejich nejčastějším stanovištěm je lidské střevo.
Také známý jako Taenia, tento červ ve tvaru pásky vám může způsobit záchvaty, pokud tvoří cysty uvnitř mozku. Jejich nejčastější stanoviště je však ve střevech lidí (nebo domácích zvířat).
Larvy Taenia Solium mohou vstoupit do těla člověka, když pije kontaminovanou vodu nebo jí nedostatečně tepelně upravené vepřové nebo hovězí maso obsahující tasemnice, cysty nebo vejce.
Ne každý infikovaný tasemnicemi rozvíjí křeče, stane se to pouze tehdy, když larvy Taenia ovlivňují centrální nervový systém u lidí. V těchto případech je prakticky nemožné diagnostikovat nebo léčit infekci tasemnice, protože pacient nemá žádné příznaky. Obvykle tento druh ovlivní tenké střevo a způsobí zácpu, průjem, bolest břicha atd.
Fascioliasis a Fasciola gigantica jsou nejčastějšími parazity jaterní motolice.
Infekce je známá jako fasciolóza a vyskytuje se, když jedinec konzumuje vodu nebo surové rostliny obsahující larvy jaterní motolice. Fascioliasis a Fasciola gigantica jsou nejčastějšími parazity jaterní motolice nalezenými u lidí. Infikují hlavně žlučové cesty a játra, ale ve vzácných případech může být ovlivněn také mozek, pankreas a oči. Výzkum ukazuje, že fasciolóza ohrožuje zdraví více než 150 milionů lidí na celém světě.
Fasciolóza však není smrtelná infekce a vyskytuje se hlavně u ovcí, ale pokud je infikována, parazit může zůstat ve vašem těle až 30 let a může způsobit problémy.
zdroj: scienceinfo.net, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/ parazit Dracunculus, Centers for Disease Control and Prevention‘s Public Health Image Library (PHIL)