Před časem Harrisonův fond (lékařská výzkumná charita) zkoušel netradiční experiment. Publikoval v médiích dva inzeráty, ve kterých bylo napsáno: „Dali byste pět liber, abyste zachránili Harrisona od pomalé a bolestivé smrti?“ Rozdíl v nich byl ten, že v jednom z inzerátu byl Harrison člověk, ve druhém pak pes.
Vědci pak zaznamenali 240 odpovědí s přislíbením finančního daru. Nicméně z valné většiny případů se dotazovali na fiktivního pejska, a jak případně mohou pomoci. „Vůči člověku projevili daleko méně empatie,“ cituje Times of London.
Další studie odborníků z Northwestern University provedla test ještě o krok dále. Namísto dvou fiktivních příběhu zařadili rovnou čtyři. Požádali respondenty, aby se podívali na zpravodajský příběh o 30letém muži, dospělém psovi, štěněti a lidském miminku. Scénář byl takový, že ony čtyři subjekty byly napadeny osobou s baseballovou pálkou a na účastnících výzkumu pak bylo, aby vyhodnotili, které ze čtyř obětí pomůžou na prvním místě.
Na prvním místě bylo samozřejmě lidské dítě, na druhém pak štěně a dospělý pes. Třicátník muž měl smůlu, ve většině odpovědí obsadil až čtvrté místo. Zkrátka alespoň dle dat vychází, že člověk má raději psy než svůj vlastní druh.
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: NBC, Titulní obrázek: Pixabay.com/ractapopulous