Velmi oblíbenou teorií je existence dávné planety Theia.
Již léta se objevují hypotézy, že naše sluneční soustava kdysi obsahovala ještě jednu planetu. Toto vesmírné těleso mělo být podobně velké jako Mars, ale jeho život ukončila srážka s planetou Zemí, v jejímž důsledku vznikl náš Měsíc.
Nedávná studie Kalifornského technologického institutu, kterou vedl geofyzik Qian Yuan, ji však postavila na úroveň skutečné vědecké teorie. Byla publikována v prestižním vědeckém časopise Nature.
Studie naznačuje, že pozůstatky dávné vesmírné “sestry” naší planety mohou být stále pohřbeny přímo pod našima nohama, asi 3 000 kilometrů pod povrchem Země.
Uvnitř Země se totiž nacházejí dvě oblasti známé jako “velké provincie nízkých rychlostí”, zkráceně LLPV. Laicky řečeno se jedná o “koule” materiálu, které se zdají být hustší než veškerý okolní materiál. Seismické vlny jimi procházejí pomaleji než zbytkem horniny, odtud pochází výše zmíněný název.
Vědci si dlouho nevěděli rady s vysvětlením přítomnosti těchto dvou oblastí, ale Yuanova studie spojuje jejich existenci právě s kosmickou srážkou v dávné minulosti. Srážka dvou těles způsobila, že se nejsvrchnější část zemské kůry doslova roztavila, zatímco spodní část nárazu odolala. Materiál planety Theia se přitom pravděpodobně zaryl hluboko do Země a od té doby tam zůstal.
Právě stáří materiálu však dokonale odpovídá Yuanově teorii, neboť ke srážce Země s planetou Theia došlo nejméně před 4,5 miliardami let. Prokázat pravdivost této teorie by však mohlo být velmi obtížné, a to i přes několik přesvědčivých důkazů.
Jak jsme se již zmínili, potenciální pozůstatky dávné planety leží asi 3 000 kilometrů pod zemí.
Reálnějším způsobem potvrzení teorie je odběr vzorků z Měsíce. Pokud je hypotéza pravdivá a při dávné srážce skutečně vznikl jediný přirozený satelit Země, měl by obsahovat i materiál z mimozemského světa.
“Těším se na budoucí mise na Měsíc, které přinesou horniny z jeho pláště. Ty podle většiny simulací srážky, při níž Měsíc vznikl, velmi pravděpodobně pocházejí z planety Theia,” řekl Yuan, kterého citoval server Vice.
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: nature, vice, refresher, Titulní obrázek: Pixabay.com/51581