Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Obří zvěrokruh v Glastonbury

Glastonbury Tor, místo neodmyslitelně spjaté s historií raného křesťanství, se tyčí nad pláněmi anglického Somersetu jako podivný homolovitý pahorek. Na jeho hřebeni stojí ruiny středověké kostelní věže. Podle jedné legendy byl v opatství Glastonbury pohřben král Artuš, podle jiné je v nedaleké studni ukryt Svatý grál. Kronikář z 12. století Vilém z Malmesbury napsal, že zdejší komunita “od svého založení dýchá jakousi nebeskou svatostí a vyzařuje ji do celé země”.

Při zkoumání moderních map a přírodních i umělých starověkých památek objevila obrysy, které naznačují, že jižně od Glastonbury bylo umístěno dvanáct zvířecích znamení v oblasti o průměru asi 15 kilometrů a obvodu 50 kilometrů.

Siluety nedávno prozkoumala a nafilmovala Mary Caineová, učitelka umění z řádu druidů v Londýně. Skeptici trvají na tom, že většina krajin se v průběhu staletí mění a některé umělé útvary jsou staré maximálně 300 let. Glatonsburský zvěrokruh ukazuje, že Tor může plodit nové legendy stejně jako pohlcovat ty staré.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: nationaltrust.org.co, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Poliphilo – Public Domain