Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Zjevující se nevěsta a smrtelné nehody, co v sobě skrývá záhada u devíti křížů?

,,Bylo to hodně nepříjemné. Najednou cítíte mrazivý závan větru. A v tu chvíli vidíte před sebou postavu v bílých šatech.“ I takto zní výpověď lidí, kteří zažili tuto přinejmenším zvláštní situaci, na dálnici D1 směrem na Prahu. Každý z devíti křížů byl postaven na památku obětí masakru, při svatebním průvodu. Říká se, že duše mrtvých stále bloudí a děsí projíždějící řidiče.

Úsek s vysokou nehodovostí

Místo devíti křížů se nachází na dálnici D1, exit 168, u obce Lesní Hluboká. Podle statistik se jedná o místo s velmi vysokou nehodovostí. Starousedlíci, kteří místo i nevěstu dobře znají tvrdí, že za časté dopravní nehody může přízrak černých křídel nebo zjevení ducha nevěsti, která se prochází po dálnici. Řidiči ztrácí pozornost, snaží se přízraku vyhnout a neštěstí je na světě.

Jedna oběť, jeden kříž

Podle pověstí a kramářských písní, byl každý z devíti křížů postaven na památku obětí masakru při svatebním průvodu. Největší kříž uprostřed, má nést tělo Spasitele. Pod ním prý našla místo posledního odpočinku nevěsta. Po stranách je pochováno šest svatebčanů a dva vrazi.

Stará pověst praví

Před pěti sty lety narazil sedlák z Hluboké na zraněného obchodníka. Přivedl ho k sobě domů, kde o něj pečovala sedlákova krásná dcera. Netrvala dlouho a oba se do sebe zamilovali a slíbili si věrnost. S tím však nesouhlasil starý sedlák. Pro svou dceru si představoval jiného ženicha, který povede jeho statek. Rozhodl se, že to tak nenechá. Aby se obchodníka zbavil, uzavřel s ním dohodu – obchodník dokončí své obchody, a za rok se vrátí zpět. Dát mu svou dceru ale sedlák nemínil.

Po nějaké době navštívil obec mladý chlapec z velmi bohaté, sedlácké rodiny. Toho si vybral starý sedlák, jako ženicha pro svou krásnou dceru. Byl bohatý, a věděl, jak se postarat o statek. Sedlák i rodiče chlapce se sňatkem souhlasili. Avšak dívka se usoužit mohla, proto okamžitě poslala obchodníkovi zprávu o sňatku, kde uvedla datum a kudy povede svatební průvod.

Krvavý trest za zradu

Obchodník nenechal nic náhodě. Domluvil se s tamním myslivcem na trestu pro otce krásné dívky. Za jeho zradu požadoval krvavý trest. V momentě, kdy se svatební průvod vracel z kostela, zaútočil myslivec na svatebčany. Začal střílet kolem sebe a zastřelil šest svatebčanů i samotnou nevěstu.  Vše se odehrálo na rozcestí poblíž obce Hluboká. Jakmile viděl obchodník svou lásku mrtvou, zastřelil myslivce. Jeho život už neměl smyl. Vzal svou mrtvou lásku do náruče a zbraň otočil směrem k sobě.

Tak zní jedna z verzí této pověsti. Verzí koluje však mnoho.

Oficiální zmínky krvavého masakru

Podle Moravského zemského archivu, nebyla tato událost nikde zaznamenaná. V Městském muzeu ve Velké Bíteši se však dochovala jedna brožura, z roku 1801, kde je popsána tato pověst. Avšak v jiném období, a to léta Páně 1540.

Za nejspolehlivější zdroj informací bychom však mohli považovat poznámky v němčině, z roku 1728, které jsou uchovány ve Sbírce Mitrovského rukopisu, který spravuje Archiv města Brna. Zde je zmínka o svatebním masakru, ale o skoro dvě stě let později.

Podle archeologického prohledání se našly pouze pozůstatky původních křížů, které byly nahrazené. Lidské ostatky se však nikdy nenašly.

Smrtelné nehody způsobující přízrak

Nejčastěji se prý, podle šířených pověstí, zjevuje mrtvá nevěsta posádkám, které mají něco společného se svatbou. Postačí jen převážet svatební květiny na obřad, a už má nevěsta jasný cíl..

Starousedlíci využívají nevěstu také ke strašení zlobivých dětí. Vždy, když je na daném úseku nehoda, vždy vědí, z jakého důvodu. Podle očitých svědků nevěsta ukazuje směrem pryč, od místa, kde se v pár minutách z veselky stala obrovská tragédie.

Autor: Kateřina Grezdová, zdroj: svetcestovatele.cz, novinky.cz, redakce, Titulní obrázek: Pixabay.com/dfbailey