Plameňáci, růžoví ptáci s dlouhýma nohama a ladně ohnutým krkem. Všichni jsme je viděli, ať už v zoologické zahradě nebo alespoň na obrázku. Ale věděli jste, že plameňáci mají několik super schopností? Pojďme se tedy společně na nějaké z nich podívat!
Někdy se stane, že v místě, kde plameňáci pobývají, jsou jediným zdrojem čerstvé vody vroucí gejzíry. A tak se postupem času tito růžoví superhrdinové přizpůsobili natolik, že už jim vařící voda neudělá nic. A když v jejich okolí nejsou ani gejzíry? Žádné obavy, plameňáci se nakonec uchýlí i k popíjení slané vody. Není to pro ně žádný problém, jelikož sůl ze svého těla vylučují pomocí solných žláz v nosních dírkách. Navíc když si nějakou přebytečnou sůl v těle přece jen uloží, později ji využijí k uchování ryb, které nechtějí sníst hned anebo ji stříknou do očí. predátorovi.
Tyto schopnosti jsou velice užitečné, protože většina jezer, kde žijí plameňáci, obsahuje extrémně vysoké koncentrace solí. Díky této adaptaci mohou plameňáci prosperovat na místech, která by mnoho dalších zvířat, včetně lidí, považovala za nehostinná. A jedno upozornění na závěr: až si budete vařit plameňáka k obědu, už ho víc nesolte!
Greater, známý také jako Flamingo 1, je považován za nejstaršího plameňáka na světě – dožil se 83 let. V roce 2008 byl jako téměř slepý napaden čtyřmi teenagery. To ale naštěstí přežil, avšak o šest let později zemřel kvůli artritidě.
Pro řadu lidí je nesmírně obtížné vydržet delší dobu stát na jedné noze, aniž by ztratili rovnováhu. Pro plameňáky to naopak není nejmenší problém, dokonce v takové poloze spí. Záhada, kterou vědci dlouhou dobu nedokázali vysvětlit, má konečně rozuzlení! Zatímco člověk musí k tomu, aby dokázal stát, vynaložit svalovou námahu, u plameňáků čaruje gravitace. Když se noha zacvakne, současně se posune tak, že je při pohledu shora pařát přesně veprostřed pod tělem. Noha se tak lehce vychýlí a tělo, které ji shora zatíží, způsobí, že je pták zcela stabilní, aniž by musel vykonávat svalovou námahu. Představte si, že dokonce i mrtvé tělo plameňáka může stát vzpřímeně na jedné noze!
Lidské vztahy už máme tak nějak zmapované, koneckonců, každý s nimi máme zkušenosti. Život zvířat ale už tak probádaný není. Je plný překvapení, z nichž největší je, jak jsou nám podobní. Tedy ne všem dohromady, ale jednotlivým lidským charakterům. O plameňácích se říká, že jsou si věrní až do smrti, ale není to úplně pravda! Plameňák svoji vyvolenou okouzlí jednou (a taky naposled) ročně. Dají se dohromady, splní svou povinnost, hnízdí a potom vyvedou mladé. Jinak spolu nic dlouhodobě nemají zkrátka proto, že je to vzhledem k zachování rodu zbytečné. Příští rok se plameňák půjde natřásat zas před jinou samičku.
Nový výzkum ukázal, že výrazně růžovější plameňáci jsou agresivnější než jejich soupeři s méně jasnými barvami peří. Projevuje se to zejména při krmení. Když spolu tito ptáci soupeří o potravu, mají ti nejvíce zbarvení tendenci ty ostatní odstrkovat. Plameňáci žijí ve velkých skupinách se složitými sociálními strukturami a barva v tom hraje důležitou roli. Pochází z karotenoidů v jejich potravě; tou jsou u plameňáků především řasy, které filtrují z vody.
Autor: Stanislav Makovický, Zdroje: britannica.com, seaworld.org, kickassfacts.com, Náhledový obrázek: Pixabay.com/Pexels