Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Proč připomíná cena Bitcoinu horskou dráhu?

Pouhé dva měsíce stačily v roce 2013 k tomu, aby se cena populární kryptoměny Bitcoin zvýšila ze 150 dolarů na 1000 dolarů. A to možná zásluhou jediného člověka. Právě to naznačuje nová studie (Price manipulation in the Bitcoin ecosystem), která zkoumala podezřelé transakce na burze Mt.Gox. Na začátku roku 2014 unikly z burzy Mt.Gox záznamy o transakcích. V těchto datech bylo objeveno přibližně 18 milionů shodných transakcí, které probíhaly od dubna do listopadu 2013. Poslední studie ukazují, že tyto zmanipulované transakce pravděpodobně přispěly k prudkému růstu BTC.

Promyšlený podvod

Bitcoin poprvé překonal magickou hranici 1000 dolarů na konci listopadu 2013. Ještě 50 dní před tím se ovšem hodnota bitcoinu pohybovala kolem 150 dolarů. Tento růst údajně živily falešné transakce, které probíhaly na bývalé burze Mt.Gox. Rozsáhlá studie ukazuje, že v době, kdy tyto transakce probíhaly, rostla cena Bitcoinu v průměru o 20 dolarů denně. Bez zmanipulovaných transakcí by ovšem Bitcoin vykazoval spíše klesající trend. Za manipulací stály obchodní programy, které automaticky skupovaly bitcoiny. Problém byl v tom, že programy dokázaly obejít zabezpečení burzy, takže transakce probíhaly bez řádného ověření. Hackeři za nakoupené bitcoiny nikdy nezaplatili (ani transakční poplatek) a přesto se na jejich účtech nashromáždily stovky tisíc BTC. Obchodní programy navíc za odkup Bitcoinů nabízely stále vyšší cenu, takže tlačily cenu BTC vzhůru. Jejich vliv na trh byl poměrně vysoký, protože v době své aktivity tvořily tyto účty i 20 % tržních objemů na Mt.Gox.

Noční můra Bitcoinu: Markus a Willy

Manipulace s cenou Bitcoinu měla dvě fáze. První fáze probíhala od dubna do září 2013 pomocí jediného obchodního účtu, který dnes všichni označují jako Markus. Účet Markus skupoval BTC, ale jelikož dokázal přelstít systém burzy, tak majitel účtu nic neplatil. Takto účet Markus neoprávněně získal téměř 336 tisíc BTC. Necelých osm hodin poté, co se účet Markus nadobro odmlčel, přišla na řadu druhá fáze.  V druhé fázi začalo BTC nakupovat dalších 49 obchodních účtů (souhrnně označovaných jako Willy). Každý účet nakoupil BTC za 2,5 milionů USD, takže na všech účtech se nashromáždilo celkem 268 tisíc BTC. Jenže ani v tomto případě prodejci BTC nedostali zaplaceno. Transakce, které zvyšovaly cenu BTC, byly tedy falešné a bez nich by Bitcoin pravděpodobně vůbec nerostl.

Najde se viník?

Za zmínku stojí, že obě fáze (Markus a Willy) připravily klienty burzy o více než 600 tisíc BTC. V únoru 2014 pak burza šokovala prohlášením o hackerském útoku, kvůli kterému přišla o 650 tisíc BTC. Tato zpráva se výrazně odrazila na důvěře investorů a není divu, že kurz BTC v následujících měsících výrazně klesal. Další ránu zasadila burza Mt.Gox Bitcoinu v roce 2018, když začali správci bývalé kryptoměnové burzy hromadně rozprodávat zbylé digitální mince. Těžko odhadovat, jaká by byla za Bitcoin cena dnes, kdyby k manipulaci nedošlo. Otázkou také zůstává, kdo za útokem na burzu stál. Mezi podezřelými se objevuje i jméno tehdejšího ředitele Mt.Gox Mark Karpeles. Zastánci této teorie argumentují tím, že okrást vlastní burzu je podstatně snazší, že účty “Willy” byly aktivní i v době, kdy byla burza pro veřejnost uzavřená, a že stopy vedou do Japonska, kde Karpeles působil. Žádné přímé důkazy, které by Karpelese usvědčovaly, ovšem neexistují.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *