Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Program NASA Viking omylem zničil život na Marsu, tvrdí Německý vědec

Rudá planeta po desetiletí poutá lidskou pozornost. Touha ji prozkoumat je patrná ve vědeckém bádání ale i v popkultuře nebo mezi vesmírnými nadšenci. Náš zájem o marťanskou krajinu je způsoben především její podobností s prostředím na Zemi, což z ní činí potenciálního hostitele života, a to jak v minulosti, tak v budoucnosti. Jiné teorie naznačují, že Mars měl kdysi příznivou atmosféru a biosféru, která umožňovala přežití mikroskopického života.


V posledních letech astronomové rovněž nalezli důkazy o existenci vody na planetě. Žádný rozumný život zde však, stejně jako ve zbytku vesmíru, nebyl nikdy nalezen.


Zničila NASA život na Marsu?

V rámci projektu NASA Viking se v 70. letech 20. století podařilo poprvé bezpečně přistát na povrchu Marsu sondě bez pilota. Od té doby NASA, Evropská kosmická agentura, Indická organizace pro výzkum vesmíru a ruský Roskosmos vyslaly na oběžnou dráhu Marsu kosmické sondy, přičemž pouze USA podle dostupných zpráv jako jediná úspěšně operovala i na povrchu rudé planety.


Německý vědec Dirk Schulze-Makuch, profesor astrobiologie na Technické univerzitě v Berlíně tvrdí, že se na Mars v nedávné době nechtěně dostala sonda, kterou před 50 lety vyslal program NASA Viking. Dokonce údajně prohlásil, že mise Viking omylem zničila veškerý život na Marsu.


Přestože sonda Viking přistála a vrátila se na Zemi se snímky marťanské půdy a hornin, způsobila údajně také zánik života na rudé planetě. Na základě Schulze Makuchova tvrzení je možné, že operace NASA na povrchu Marsu tehdy zahubily přítomné živé mikroby. Konkrétně šlo o to, že vesmírná agentura napustila marťanské sedimenty vodou s živinami a radioaktivním uhlíkem.


NASA vyslala dvojici přistávacích a orbitálních sond Viking 1 a Viking 2, které byly vypuštěny v roce 1975, a na Marsu přistály v roce 1976. Program Viking umožnil globální zmapování rudé planety a průzkum jejího povrchu, uvádí organizace The Planetary Society. Ještě před příletem projektu Viking na Mars dokázal tehdejší Sovětský svaz v roce 1971 vyslat svou sondu Mars 3, která přistála na povrchu Marsu, ale komunikace s ní skončila za necelé 2 minuty po přistání, odhalila zmíněná nezisková organizace.


Navzdory možnému zániku mikrobiálního života na Marsu však stále není jasné, zda byla jejich přítomnost zničena vinou člověka, či nikoliv.


Autor: Petr Vyskočil, zdroj: Livemint.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/WikiImages