Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Původní vchod do Velké pyramidy

Věděli jste o tom, že původní vchod je stále otevřený? V současné době turisté vstupují do pyramidy vchodem, který byl vytesán vykradači hrobů v naději, že uvnitř najdou nějaký poklad. Původní vchod se nachází o několik metrů výše a je v současnosti uzavřen želenými dveřmi.

Stojí za zmínku, že vstupy do pyramid, jež jsou postaveny megalitickou technologií, byly povětšinou několik metrů nad úrovní terénu. První co jste museli po vstupu dovnitř absolvovat, je cesta zpět na úroveň terénu a nebo ještě níže – do podzemí, pod úroveň pyramidy.

Je tomu tak i u Velké pyramidy. Pokud se vydáte hlavním vchodem sestupnou šachtou, dojdete až do nejspodnější komory. Samozřejmě cestou minete odbočky do tzv. královské a královniny komory.

Osobně jsem to zažil na vlastní kůži v tzv. Červené pyramidě (Dahshur). Musíte vystoupat na improvizovaném dřevěném schodišti asi do 1/4 výšky pyramidy a pak následuje prudký sešup dolů chodbou o rozměrech přibližně 1,5×1,5 metru. Jde se o pryčnách jako do kurníku. Nic pro lidi se sklonem ke klaustrofobii. Když se pak konečně asi po 5 minutách intenzivního lezení otočíte zpět a pohlédnete zpět, napadne vás ono příslovečné: „světlo na konci hodně dlouhého tunelu“.

Podobně vysoko je umístěn vchod i do Lomené pyramidy, která se nachází též v Dahshuru. Naproti tomu vchody do jiných pyramid, jako je například Tetiho pyramida u Sakkary, stupňovitá pyramida přímo v Sakkaře, nebo II. a III. pyramida v Gíze, mají vstupy na úrovni terénu nebo dokonce mimo základní půdorys samotné pyramidy. V případě pyramid v Sakkaře jde dokonce i jiný technologický postup stavby vnějšího pláště. Ten je zhotoven z mnohem menších bloků a pyramidy jsou tak z venku v celkově horším stavu.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: suenee.cz, viator.com, worldhistory.org, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/William Vaughn Tupper Flickr uploader BPL – FlickrEntrance to Pyramid