Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Skialpinismus je čím dál atraktivnější

Realita je taková, že nikdo nežije věčně, ale mnozí se tak často tváří. Mrhají svým časem, který jim uniká mezi prsty a neuvědomují si, jak je čas vzácný a jedinečný. V konečném důsledku si však každý uvědomí, že celý svůj život má pouze ve vlastních rukou – jak praví jedna lidová moudrost „Každý svého štěstí strůjcem.“

Před námi je ještě téměř celý rok 2023 a záleží jen na nás, jak jej využijeme. V první řadě je dobré přijmout vnější okolnosti, které nelze ovlivnit a zaměřit se pragmaticky jen na věci, které se ovlivnit dají. Z letopočtu 2023 si tak každý může udělat ten nejlepší nebo nejhorší rok svého života, vše je na nás. Je úplně jedno, kolik je komu let, kde pracuje nebo kde bydlí. Důležitý je životní styl, elán a optimismus, ale také stanovení si cílů, jejichž dosahování posouvá člověka vždy vpřed, a to je důležité.

Sportování s vyšší dávkou adrenalinu

Adrenalinové sporty mají mnoho příznivců po celém světě, jelikož vzrušující zážitky pomáhají vyvětrat hlavu, eliminovat stres a zlepšit fyzickou i psychickou kondici. Pokud i vy patříte ke sportovcům s dobrodružnou povahou a chcete se odreagovat skvělým adrenalinovým sportem, vyzkoušejte skialpinismus. Užijte si pocit naprosté svobody a nekonečný příval energie, který tento krásný sport přináší. Důležitá rada – bez kvalitní výstroje a vhodného sportovní oblečení, to jen tak lehce nepůjde.

Kvalitní skialpinistická výstroj je základ!

Skialpinismus je úžasný sport, který spočívá ve stoupání do kopce a ve volné jízdě z kopce v krásné přírodě. Jelikož se jedná o poměrně náročný sport, výstroj skialpinisty musí být kvalitní a především bezpečná. Skialpinistické lyže vycházejí ze sjezdových lyží, ale rozdíl je v tom, že jsou lehčí a univerzální. Skialpinistické boty mají nízkou hmotnost a v kotnících jsou ohebné. Podle potřeby fungují buď jako fixní sjezdová obuv nebo jako obuv pro chůzi. Skialpinistické hole mají termoizolační vlastnosti a jsou výškově stavitelné. Co se ochrany hlavy týče, přilby jsou vyrobeny z pevných a odolných materiálů, které skialpinistovi poskytují při sportování větší bezpečí – zdraví na prvním místě. Značkové kvalitní přilby se vyznačují měkkou výstelkou a nízkou hmotností. Pokud se tedy vydáte na vysoké hory, nesmí chybět ani lavinová výbava – lavinový batoh s nafukovacími vaky, sonda, vyhledávač, lopata a jiné pomůcky. Bez těchto bezpečnostních prvků se tady neobejdete.

Skialpinistické oblečení nepodceňte!

Všichni odborníci na skialpinismus se jednoznačně shodují, že spodní oblečení skialpinisty má být z funkčních materiálů – polyamid, polyester, acryl, lycra a podobně, svrchní oděvy musí být zateplené a hlavně nepromokavé a musí správně odvádět vlhkost. Skialpinistická větrovka a oteplovačky by měly mít vodní sloupec kolem 8000 milimetrů, aby sportovci poskytly dobrou ochranu před vodou a zimou i po delší době v nulových teplotách. Co se dolních svršků týče, skvělým tipem jsou luxusní Northfinder kalhoty, které jsou nejen pevné, vodě a větru odolné, ale také maximálně pohodlné. Disponují vynikajícími střihy, které jsou v současnosti IN, také správným poměrem tepelné izolace a prodyšnosti. Skialpinista však nemůže podcenit ani výběr rukavic, které musí být dokonale zateplené a nepromokavé.          

zdroj fotka: dreamstime.com