Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Týmu odborníků z ETH Curych se podařilo vytvořit fotovoltaickou keramiku s nevídaným potenciálem

Popírá fyzikální zákony tím, že je neuvěřitelně malý a výkonný, píše Ecoticias. Fotovoltaická keramika je tisíckrát účinnější než současné solární panely na bázi křemíku. Bylo prokázáno, že zvláštností této keramiky a jejími vysokými užitnými vlastnostmi je její nanostruktura. Zařízení sestává ze dvou kritických komponentů: materiálu, který má dobrý koeficient absorpce světla a dalšího materiálu, který má dobrou elektrickou vodivost (dokonce lepší než perovskit a křemík). Vrstva absorbující světlo využívá nanočástice oxidu hlinitého a perovskitu, protože tyto dvě látky mají pozoruhodné vlastnosti absorpce světla. Perovskity jsou vloženy do vysoce stabilního oxidu hlinitého, který je následně chrání před teplem, vlhkostí a mechanickým namáháním.

Když sluneční světlo dopadne na keramiku, elektrony v perovskitových nanočásticích jsou nabuzené a přeskočí na vyšší energetickou hladinu. Tyto excitované elektrony se pak efektivně sbírají, formují do krystalů oxidu hlinitého a přivádějí na povrch, aby vytvořily elektrický proud. Tato specifická struktura a textura umožňuje keramice rovnoměrně akumulovat a uchovávat energii přicházející ze slunce po celém povrchu panelu a dosáhnout vysoké kritické reakce C v celém materiálu. Ukázalo se, že nový typ solárních panelů je 1000krát silnější než konvenční křemíkové solární články, protože 1 m² keramiky dokáže vyrobit stejné množství elektřiny jako 1000 m² klasické solární baterie.

Výzkumníci naznačují, že nová technologie by mohla dodávat prakticky neomezenou bezplatnou a kanceláří. Keramika má schopnost štěpit molekuly vody na vodík a kyslík, když je vystavena slunečnímu záření, což vede ke tvorbě a skladování čistého vodíkového paliva. Odborníci neumějí vysvětlit, jak keramika dosahuje takové teploty. Další zajímavostí fotovoltaické keramiky je, že je vyrobena ze stejných prvků jako běžná keramika, která se používá již tisíce let. Nový typ nanostruktury a přístup k její výrobě, který používá tým z ETH Curych, však změnily tento starověký materiál na revoluční zdroj energie. Výzkumníci také vyvinuli technologii pro použití 3D tisku na výrobu keramiky, čímž přinášejí aspekt flexibilních přizpůsobených řešení solární energie, které lze skutečně začlenit do systémů a struktur infrastruktury.

Autor: Petr V., zdroj: Greenmemag, Titulní obrázek: NxTide / Pixabay