Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vědci našli možnou příčinu pivního břicha: A není to pivo. Příčinou může být spánek

Tento nový vědecký poznatek je zajímavý zejména pro muže. Mezinárodní tým vědců shromáždil zdravotní údaje od více než 5 000 mužů a žen, kteří se v letech 2011-2014 účastnili amerického Národního průzkumu zdraví a výživy.

Porovnávali jejich hmotnost, dobu spánku a hledali souvislosti. Co zjistili? Ve studii publikované v odborném časopise Sleep Medicine uvedli, že lidé, kteří pravidelně spí méně než doporučených osm hodin, jsou ohroženi viscerálním tukem. Ten má tendenci se hromadit v oblasti břicha. Informoval o tom odborný portál Fitbook.de.

Viscerální tuk je obzvláště škodlivý typ tuku, který se ukládá ve středu těla a obklopuje životně důležité orgány. Nejenže dává člověku typické pivní břicho, ale je také zodpovědný za četné zánětlivé procesy v těle.

“Nedostatek spánku způsobuje narušení určitých regulačních mechanismů v mozku. Příliš málo spánku podle vědců způsobuje pokles hormonu zvaného leptin, který zajišťuje příjemný pocit sytosti. Zároveň dochází ke zvýšení hormonu ghrelinu, který (falešně) signalizuje mozku hlad. Spánkový režim a příjem potravy se stále více zaměňují, až se tento stav nakonec stane normou,” vysvětlují úvahy vědců z Fitbook.de.

Je to začarovaný kruh, proces, který podporuje nejen chuť na nezdravé potraviny, ale také inzulinovou rezistenci. Vědci poukazují na to, že k tomu, aby vám narostlo pivní břicho, nepotřebujete ani velkou spánkovou deprivaci a i sedm hodin spánku má viditelně negativní vliv.

Autor: Petr V., zdroj: Fitbook.de, Titulní obrázek: Pixabay.com / Pezibear