Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vědci našli zázračný lék na agresi: stačí omega-3 mastné kyseliny

Nová studie vědců z Pensylvánské univerzity navazuje na dlouholetý výzkum, který zkoumal, zda omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci snížit agresivitu u lidí. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí především v rybách nebo je lze užívat jako doplněk stravy ve formě rybího oleje. Tyto mastné kyseliny mají i další pozitivní účinky na funkci mozku.

Ve studii však vědci zjistili, že mohou také pomáhat snižovat agresivitu u lidí různého věku. Autoři článku analyzovali 29 randomizovaných kontrolních studií. Zde se ukázalo, že omega-3 mastné kyseliny způsobují krátkodobé snížení agresivity až o 30 %. To platilo pro obě pohlaví, věk a nezávisí to ani na případných dalších diagnózách.

Raine zároveň přiznává, že omega-3 mastné kyseliny nejsou zázračnou kulkou, která nám pomůže vyřešit problém násilí ve společnosti. Ve světle výsledků studie však mohou pomoci.

Omega-3 mastné kyseliny však neslouží pouze ke snížení agresivity. Pomáhají také při srdečních onemocněních nebo vysokém krevním tlaku. Jejich výhodou je také to, že jsou levné a naprosto bezpečné.

“Rodiče by měli přinejmenším vědět, že pokud se chtějí vypořádat s agresivním dítětem, jedna nebo dvě porce ryb navíc vedle jiných forem léčby mohou pomoci,” vysvětluje Raine.

Omega-3 pomáhají při obou formách agrese. Vědci zjistili, že mírní reaktivní agresi, která vzniká provokací, a proaktivní agresi, která je plánovaná dopředu. Výzkumníci pracovali s opravdu velkým vzorkem dobrovolníků. Měli k dispozici údaje shromážděné 19 nezávislými laboratořemi v letech 1996-2024. Celkem pracovali s daty od téměř 4 000 dobrovolníků.

Autoři výzkumu nicméně vysvětlují, že jejich práce se zaměřila pouze na krátkodobé účinky kyselin Omega-3.

Autor: Stanislav M., zdroj: Vosveteit, Titulní obrázek: Pixabay.com / bluelightpictures