Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vědci objevili nové náznaky, že temná hmota by mohla být tvořena temnými fotony

Temná hmota by mohla být tvořena ultralehkými temnými fotony, které zahřívají náš vesmír: to je nový scénář navržený ve studii nedávno zveřejněné v časopise Physical Review Letters. Podle autorů je tato hypotéza ve výborném souladu s pozorováními provedenými spektrografem COS (Cosmic Origin Spectrograph) na palubě Hubbleova vesmírného dalekohledu, který provádí měření “kosmické sítě”, složité a řídké sítě vláken, jež vyplňuje prostor mezi galaxiemi.

Data získaná pomocí COS naznačují, že kosmická mezigalaktická vlákna jsou teplejší, než předpovídají hydrodynamické simulace standardního modelu vzniku struktur.

“Protože temné fotony by se mohly přeměnit na nízkofrekvenční fotony a zahřát kosmické struktury,” vysvětlují vědci, “mohly by dobře vysvětlit experimentální informace.” Studii provedli výzkumníci ze SISSA ve spolupráci s vědci z univerzit v Tel Avivu, Nottinghamu a New Yorku.

‘Temné fotony jsou dobrým kandidátem na temnou hmotu’

“Temné fotony jsou hypotetické nové částice, které jsou nositeli síly pro novou sílu v temném sektoru, podobně jako je foton nositelem síly pro elektromagnetismus,” vysvětlují autoři James S. Bolton (University of Notitngham), Andrea Caputo (CERN a Tel Aviv University), Hongwan Liu (New York University) a Matteo Viel (SISSA).

“Na rozdíl od fotonu však mohou mít hmotnost. Zejména ultralehký temný foton – s hmotností až o dvacet řádů menší než hmotnost elektronu – je dobrým kandidátem na temnou hmotu.”

zdroj: phys.org, Titulní obrázek: Pixabay.com/insspirito